سال تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین

طرح کارون ۲

ساختگاه سد و نیروگاه جریانی کارون 2 در استان خوزستان، شهرستان ایذه و در بالا دست دشت سوسن و بر روی رودخانه کارون واقع شده است. موقعیت جغرافیایی این سد که در حد فاصل سدهای شهید عباسپور و کارون 3 و بر روی رودخانه کارون قرار دارد،
 • معرفی طرح
 • اطلاعات پایه
 • اطلاعات فنی
 • شرکتهای همکار
 • آلبوم
 • ارتباط با طرح
 
 
مطلب مرتبط با این موضوع در مرحله آماده سازی مطالب برای انتشار می باشد. لطفا دوباره مراجعه کنید
معرفی  
  اهداف    
 
 • استفاده از پتانسیل برق آبی رودخانه کارون به میزان 2124 گیگاوات ساعت
 
  تاریخچه و سوابق    
 
مطلب مرتبط با این موضوع در مرحله آماده سازی مطالب برای انتشار می باشد. لطفا دوباره مراجعه کنید
 
 
  موقعیت و جانمایی    
 
ساختگاه سد و نیروگاه جریانی کارون 2 در استان خوزستان، شهرستان ایذه و در بالا دست دشت سوسن و بر روی رودخانه کارون واقع شده است. موقعیت جغرافیایی این سد که در حد فاصل سدهای شهید عباسپور و کارون 3  و بر روی رودخانه کارون قرار دارد.
 
  مشخصات رودخانه    
 
 رودخانه کارون پر آب‌ترین رودخانه ایران بوده که از سلسله جبال زاگرس سرچشمه می‌گیرد و در پایین دست بند انحرافی گتوند وارد دشت خوزستان می‌شود و نهایتاً به خلیج فارس می پیوندد. در دهه‌های اخیر پتانسیل تولید برق این رودخانه مورد توجه خاص واقع شده و اقدامات گسترده‌ای جهت بالفعل نمودن این توانائی صورت پذیرفته است. حوضه آبریز سد کارون2 مطالعه عمدتاً کوهستانی بوده و ارتفاع بلندترین نقطه آن در کوه دنا حدود 4409 متر است. ارتفاع متوسط حوضه آن 220 متر و وسعت آن تا سد کارون 2 حدود  24764 کیلومتر مربع می باشد.
 
  مشخصات حوضه آبریز    
 
رودخانه های کارون و دز از رشته کوه های مرتفع زاگرس در جنوب غربی ایران سرچشمه می گیرند و پس از ورود به جلگه خوزستان و پیوستن به هم، کارون بزرگ را تشکیل می دهند و ادامه مسیر خود به سوی خلیج فارس را در محدوده این دشت می پیماید. مساحت حوضه کارون بزرگ حدود  68500  کیلومتر مربع است که حدود 70% آن در نواحی کوهستانی و کوهپایه و 30% باقیمانده در جلگه خوزستان واقع شده است. حوزه آبریز کارون بزرگ در شکل شماره 1 نشان داده شده است. در این شکل علاوه بر نمایش موقعیت سد و نیروگاه جریانی کارون 2، موقعیت سدهای مورد بهره برداری،  سدهای در حال احداث و یا در حال مطالعه و همچنین موقعیت طرح های انتقال آب بین حوضه ای نیز نشان داده شده است.
 
  موقعیت سد    
 
ساختگاه سد و نیروگاه جریانی کارون 2 در استان خوزستان، شهرستان ایذه و در بالا دست دشت سوسن و بر روی رودخانه کارون واقع شده است. موقعیت جغرافیایی این سد که در حد فاصل سدهای شهید عباسپور و کارون 3  قرار دارد، که بر روی رودخانه کارون ساخته خواهد شد
 
  ویژگی‌ها    
 
هدف اصلی طرح سد و نیروگاه جریانی کارون 2، استحصال پتانسیل های تولید انرژی برقابی رودخانه کارون در بازه مابین سدهای مخزنی کارون 3 و شهید عباسپور می باشد. با احداث این سد 648 مگاوات به ظرفیت تولید انرژی برقابی کشور افزوده می شود. متوسط انرژی تولیدی سالانه این سد 2144 گیگاوات ساعت و متوسط انرژی پایدار سالانه نیز 1475 گیگاوات ساعت می باشد.
قابل ذکر است طرح کارون دو در پایین دست کارون3 و با آورد متوسط سالانه حدود 8.8 میلیارد مترمکعب، بصورت جریانی و با حداقل احجام عملیات اجرایی و با خسارت مخزن خیلی کم احداث خواهد شد. به همین دلیل همانگونه که شاخصهای اقتصادی طرح نشان می دهد، این پروژه از توجیه پذیری اقتصادی بالایی برخوردار می باشد .
 
  اثرات جانبی    
 
علاوه بر این، احداث این سد منشاء تحولات مثبت دیگر در منطقه طرح خواهد شد که می تواند  به موارد زیر اشاره نمود.
1) ایجاد اشتغال در منطقه
2) جلوگیری از مهاجرت
3) بالارفتن فرهنگ عمومی
4) بالارفتن سطح بهداشت
5) ایجاد منطقه توریستی
لازم به ذکر است بطور کلی بدلیل توسعه نیافتگی منطقه طرح و همچنین تراکم جمعیتی کم آن، خسارت مخزن در مقایسه با سایر هزینه‌های طرح ناچیز است ومحدود به 24 خانوار در محدوده مخزن سد است.
 
در این بخش به بیان اطلاعات پایه طرح در قالب آیتم‌های زیر پرداخته شده است:
  توپوگرافی    
 

سد کارون 2 در جنوب غرب ایران و برروی رودخانه کارون واقع شده است که طول آبراهه کارون تا محل ساختگاه سد 315 کیلومتر با شیب متوسط 8.0 درصد می باشد. تراز بستر رودخانه 564 متر بالاتر از سطح دریاهای آزاد بوده و  عمق رسوبات در کف رودخانه در محل طرح بین 7.2 تا 0.8 متر می باشد. دره ساختگاه سد ، یک دره V شکل متقارن با شیب 28 تا 40 درجه در کرانه سمت چپ و شیب 21 تا 54 درجه در کرانه سمت راست می باشد. عرض دره در تراز 680 متر (تراز تاج سد) در حدود 255 متر است. ساختگاه سد کارون 2 در فاصله 69 کیلومتری شمال شرق شهرستان ایذه در استان خوزستان واقع می باشد که فاصله ساختگاه سد تا مرکز استان (اهواز) برابر 252 کیلومتر می باشد.
مشخصات جغرافیایی محدوده سد به شرح زیر می باشد.

عرض جغرافیایی

08"

58'

49˚

طول جغرافیایی

06"

58'

31˚

 
توپولوژی  
  هواشناسی    
 
حوضه آبریز سد کارون2  مطالعه عمدتاً کوهستانی بوده و ارتفاع بلندترین نقطه آن در کوه دنا حدود 4409 متر است. ارتفاع متوسط حوضه آن 220 متر و وسعت آن تا سد کارون 2 حدود  24764 کیلومتر مربع می باشد. متوسط سالانه بارندگی  درمحور سد کارون2 بر اساس میانگین بارندگی سالانه در ایستگاه پل شالو که در بالادست محور سد کارون 2 قرار دارد 5.727 میلیمتر است. متوسط دمای سالانه  8.22 درجه سانتی گراد، متوسط رطوبت نسبی سالانه معادل  4.56  درصد و میانگین تبخیر سالانه ازسطح آزاد آب 8.1787 میلیمتر وحداکثر سرعت باد با دوره برگشت  25 ساله  معادل20 متر درثانیه  برآورد گردید. اقلیم منطقه مورد مطالعه براساس اقلیم نمای دومارتن، مدیترانه ای گرم وبراساس  اقلیم نمای آمبرژه، نیمه مرطوب گرم  می باشد.
هواشناسی منطقه  
  هیدرولوژی    
 
سد کارون 2 در مختصات  ً08   َ58  ْ49 طول شرقی و  ً06  َ58   ْ31 عرض شمالی در محل روستای پارده قرار دارد و از نظر تقسیمات کشوری به استان خوزستان تعلق دارد. حوضه آبریز مذکور تقریبا" کوهستانی بوده، ارتفاع  بلندترین نقطه آن 4409 متر (از سطح دریا) و ارتفاع حداقل حوضه 593 متر (از سطح دریا) می باشد. مساحت حوضه آبریز رودخانه کارون در محدوده سد کارون 2، 24764 کیلومتر مربع بوده و رشته کوههای مرتفع سلسله جبال زاگرس شرایط مناسبی را برای بارش در حوضه آبریز این رودخانه (بخصوص نواحی غربی و شمال غربی) بوجود آورده است، بگونه ایکه ارتفاع متوسط بارندگی سالانه حوزه حدود 5.727 میلیمتر برآورد می گردد همچنین متوسط تبخیر از سطح دریاچه برابر 8.1878 میلیمتر برآورد می گردد. متــوسط آورد طبیعی رودخانه در محل محور سد برابر با 1.364 مترمکعب در ثانیه می باشد که با در نظرگیری اثرات برداشت های بالادست در افق بلند مدت به مقدار 3.265 مترمکعب در ثانیه کاهش می یابد.
هیدرولوژی  
  سیلاب    
 
 
 

دبی سیلاب حداکثر با دوره بازگشت ده هزار ساله

10510   مترمکعب در ثانیه 

حداکثر سیلاب محتمل (PMF)

13450   مترمکعب در ثانیه
 
 
با توجه ساخت سدهای کارون 4 و 3 در بالادست سد کارون 2، وظیف تنظیم سیلاب بر عهده ی سدهای مذکور می باشد و سد کارون 2 صرفا یک سد جریانی برای تولید انرژی برقابی می باشد.
سیلاب  
  کیفیت آب    
 
در اهداف اصلی سد کارون 2، استفاده از آب برای مصارف کشاورزی و شرب در نظر گرفته نشده است اما با توجه به مطالعات انجام شده، کیفیت آب رودخانه کارون درمحل ساختگاه سد کارون 2 از لحاظ ضوابط آشامیدن مناسب بوده و قابل استفاده برای مصارف کشاورزی نیز می باشد.
کیفیت آب  
  رسوب گذاری    
 
حجم رسوب 50 ساله رودخانه کارون در محل ساختگاه سد کارون 2 برابر 91.20 میلیون متر مکعب برآورد می گردد.
رسوب گذاری  
  برنامه‌ریزی منابع آب    
 
مشخصه
مقدار
مقیاس
میانگین آبدهی طبیعی رودخانه
1.364  مترمکعب در ثانیه
میانگین آبدهی تنظیمی میان مدت ورودی به مخزن
2.279  مترمکعب در ثانیه
میانگین آبدهی تنظیمی بلند مدت ورودی به مخزن 3.265  مترمکعب در ثانیه
آورد طبیعی سالیانه 11482  میلیون مترمکعب
آورد تنظیمی میان مدت ورودی به مخزن 8805  میلیون مترمکعب
آورد تنظیمی بلند مدت ورودی به مخزن   8367  میلیون مترمکعب
مساحت حوضه آبریز 24764  کیلومتر مربع
دبی سیلاب حداکثر با دوره بازگشت ده هزار ساله 10510 مترمکعب در ثانیه
حداکثر سیلاب محتمل (PMF) 13450  مترمکعب در ثانیه
حجم رسوب 50 ساله    91.20  میلیون مترمکعب
 
برنامه ریزی منابع آب  
  زمین شناسی    
 
ساختگاه سد  جریانی کارون 2 در یال شمالی تاقدیس نامتقارن پارده و یال جنوبی ناودیس کفت گله قرار دارد. شیب یال شمالی تاقدیس پارده بسیار زیاد و نزدیک به 90 درجه و شیب یال جنوبی تقریباً 45 درجه است. پی و تکیه گاهها را در ساختگاه مورد مطالعه آهک آسماری تشکیل داده است. شیب لایه ها در هر دو تکیه گاه زیاد و حدود 80 درجه به سمت جنوب است. راستای محور سد به موازات روند محوری تاقدیس پارده یعنی شمال باختری – جنوب خاوری است. به جز درزه های اصلی هیچگونه ساختار گسلی اصلی در سطح زمین در ساختگاه قابل شناسایی نیست. اگر چه رشد و توسعه تاقدیس پارده مرتبط با یک گسل پنهان معکوس با شیب به سمت جنوب باختر در ژرفا است ولی هیچگونه شاهدی برای حضور سطحی این گسل بر روی زمین در ساختگاه سد با توجه به مطالعه تصاویر هوایی و پی جویی های صحرایی وجود ندارد.
زمین شناسی  
  لرزه خیزی    
 

ساختگاه سد و نیروگاه کارون 2  از لحاظ زمینساختی و لرزه‌زمینساختی در کمربند چین خورده - رانده زاگرس و بر روی یال شمالی تاقدیس پارده قرار دارد. در مطالعات لرزه خیزی جامعی که برای ساختگاه سد کارون 2 انجام یافته است، سطوح لرزه ای زیر برای تعریف ریسک خطر زمین لرزه تعریف شده اند:

الف- سطح مبنای طراحی – OBE: در این سطح لرزه‌‌ای در طراحی انتظار می‌‌رود که جنبش نیرومند زمین در طول عمر مفید سازه با احتمال رویداد زیاد به وقوع بپیوندد. دوره بازگشت چنین زمینلرزه‌‌ای از 100 تا 200 سال بر اساس خطر‌‌پذیری و اهمیت سد در نظر گرفته می‌‌شود. در سد کارون 2 این دوره بازگشت 150 سال در نظر گرفته شده است.

ب- زمینلرزه مبنای طراحی -DBE: DBE نشانگر سطحی است از جنبش نیرومند زمین که در طول عمر مفید سازه با احتمال رویداد زیاد به وقوع بپیوندد. دوره بازگشت چنین زمینلرزه‌‌ای از 100 تا 500 سال بر اساس خطر‌‌پذیری و اهمیت سد در نظر گرفته می‌‌شود. در سد کارون 2 این دوره بازگشت برابر با 500 سال در نظر گرفته می شود.
ج-بیشینه زمینلرزه طراحی –MDE: بیشترین سطح جنبش نیرومند زمین که سد باید بر‌‌پایه آن طراحی و تحلیل شود به وسیلهMDE ایجاد می‌‌گردد. سطح لرزه‌‌ای در طراحی جنبش زمین ناشی از این زمینلرزه، نیرومندتر ولی با احتمال رویداد کمتر و دوره بازگشت طولانی‌‌تر از DBE در نظر گرفته می‌‌شود. دورة بازگشت چنین زمینلرزه‌‌ای از 500 تا 1000 سال بر اساس خطر‌‌پذیری و اهمیت سد تعیین می شود. در سد کارون 2 این دوره بازگشت برابر با 1000 سال در نظر گرفته می شود.
د-بیشینه زمینلرزه پذیرفتنی – MCE: مفهوم بیشینه زمینلرزه پذیرفتنی MCE به هریک از عوارض ایجادکننده زمینلرزه مرتبط است، این زمینلرزه به عنوان بزرگترین زمینلرزة قابل درک‌‌ منطقی‌‌ای است. در سد کارون 2 این دوره بازگشت برابر با 10000 سال در نظر گرفته شده است.

سطح طراحی لرزه‌‌ای

دورة بازگشت

(سال)

بیشینة مقادیر شتاب (g)پیشنهادی-84%

مؤلفه افقی

مؤلفه قائم

CL

50

0.14

0.12

OBE

150

0.19

0.17

DBE

500

0.25

0.22

MDE

1000

0.29

0.25

MCE

-

0.53

0.33

 


 

لرزه خیزی  
  مخزن سد    
 
 

حجم کل مخزن

278  میلیون متر مکعب

حجم مفید مخزن

30.1  میلیون متر مکعب

مساحت مخزن

7.82  کیلومتر مربع

طول دریاچه

25 کیلومتر

 
مخزن سد
در این بخش به بیان اطلاعات فنی طرح در قالب آیتم‌های زیر پرداخته شده است:
  مشخصات بدنه    
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
نوع سد:
بتنی دو قوسی
تراز تاج:
680 متر از سطح دریا
تراز نرمال:
670 متر از سطح دریا
تراز کف پی:
550 متر
تراز کف رودخانه:
564 متر
ارتفاع سد از پی:
130 متر
حجم بدنه سد (بدون احتساب بلوک های فشاری): 477 هزار متر مکعب ضخامت تاج: 6 متر
طول تاج (بدون احتساب بلوک های فشاری): 266 متر ضخامت پی: 27 متر
مشخصات بدنه  
  مشخصات مخزن    
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
حجم کل مخزن:
278  میلیون متر مکعب
حجم مفید مخزن:
30.1  میلیون متر مکعب
مساحت مخزن:
7.82  کیلومتر مربع
طول دریاچه:
25 کیلومتر
مشخصات مخزن  
  سیستم انحراف آب    
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
تعداد تونل‌های انحراف:
2 رشته
قطر داخلی:
9.5متر
طول تونل(اول و دوم):
445 و 578.1 متر
موقعیت:
جناح چپ
ارتفاع و نوع فرازبند:
38 متر-خاک و سیمان
ارتفاع و نوع نشیب بند:
15.5 متر-سنگ ریزه ای با هسته رسی
سیستم انحراف آب  
  ابزار دقیق    
 
هنوز تجهیزات ابزار دقیق تهیه نشده است
ابزار دقیق  
  سر ریز    
 

مشخصات سرریز روی بدنه

مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
نوع سرریز:
روگذر آزاد
تعداد دهانه:
4 عدد
ابعاد(طول کل موثر): 64=16×4 متر دبی طراحی: 3557 متر مکعب در ثانیه
دبی حداکثر عبوری: 5445 متر مکعب در ثانیه موقعیت: روی بدنه
 

مشخصات سرریز روی تکیه گاه

مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
نوع سرریز:
دریچه ای
تعداد دهانه:
2 عدد
ابعاد(ارتفاع×عرض) 15×12.5 متر دبی طراحی 5392 متر مکعب در ثانیه
دبی حداکثر عبوری: 6432 متر مکعب در ثانیه موقعیت: روی تکیه گاه راست سد
سر ریز  
  منابع قرضه و مشخصات آن    
 
مطلب مرتبط با این موضوع در مرحله آماده سازی مطالب برای انتشار می باشد. لطفا دوباره مراجعه کنید
منابع قرضه و مشخصات آن  
  مشخصات کلی نیروگاه    
 
مشخصه
نیروگاه اصلی
نیروگاه زیست محیطی (کوچک)
نوع نیروگاه:
سطحی سطحی
محل نیروگاه:
جناح راست جناح راست
نوع توربین: فرانسیس با محور عمودی فرانسیس با محور عمودی
ظرفیت نصب: 648 مگاوات 21 مگاوات
ضریب کارکرد: 25 درصد 65/9 درصد
تعداد واحد: 4 1
انرژی تولیدی سالانه: 2021 گیگاوات 123.3 گیگاوات
انرژی پایدار سالانه: 1384 گیگاوات 90.9 گیگاوات
انرژی ثانویه سالانه: 637 گیگاوات 32.4 گیگاوات
هد طراحی هر واحد: 98 متر 102 متر
دبی طراحی هر واحد 186 مترمکعب در ثانیه 24 مترمکعب در ثانیه
رقوم پایاب نیروگاه  571.5 متر از سطح دریا  565.3 از سطح دریا
مشخصات کلی نیروگاه  
  مشخصات تجهیزات نیروگاه    
 
 

 

 

مطلب مرتبط با این موضوع در مرحله آماده سازی مطالب برای انتشار می باشد. لطفا دوباره مراجعه کنید
مشخصات تجهیزات نیروگاه  
  مشخصات ساختمان نیروگاه    
 
مشخصات ساختمان نیروگاه که شامل 4 واحد اصلی با ظرفیت نصب 648 مگاوات و یک واحد کوچک به ظرفیت 21 مگاوات برای گذر آب زیست محیطی است .محل قرار گیری ساختمان نیروگاه در ساحل راست و بصورت روباز خواهد بود.
مشخصات ساختمان نیروگاه  
  مشخصات پایاب نیروگاه    
 
رقوم پایاب نیروگاه
571.5 متر از سطح دریا
مشخصات پایاب نیروگاه  
  مشخصات تونل‌های آب‌بر نیروگاه    
 
مشخصه
مقدار
تعداد: دو رشته
قطر داخلی: 11.5 متر
طول تونل(اول و دوم): 405 و 429 متر
تعداد انشعاب انتهای هر تونل: 2 عدد
قطر داخلی پنستاک: 5.5 متر
طول پنستاک(اول، دوم، سوم و چهارم):  49.8 متر
موقعیت : جناح راست
مشخصات تونل‌های آب بر نیروگاه  
  مشخصات پست و کلیدخانه    
 
مشخصات الکتریکی کلیدخانه نیروگاه بر اساس استاندارد پست های 400 کیلوولت وزارت نیرو با در نظر گرفتن حداقل تنوع در ارائه طرح ها و تجهیزات پیش بینی خواهد شد. مشخصات الکتریکی کلی کلیدخانه که در طراحی جزئیات و سفارش تجهیزات مورد استفاده قرار خواهد گرفت، در جدول زیر آورده شده است:
 
 
مشخصه
مقدار
نوع  و ساختمان روباز AIS، با آرایش باسبار یک و نیم کلیدی
ولتاژ نامی 400 کیلوولت
ولتاژ حداکثر 420 کیلوولت
ولتاژ قابل تحمل در فرکانس شبکه بین فاز-فاز و فاز- زمین 520 کیلوولت
ولتاژ قابل تحمل ضربهای ناشی از صاعقه
بین فاز-فاز و فاز- زمین 
1425 کیلوولت پیک

ولتاژ قابل تحمل ضربهای ناشی از کلیدزنی
بین فاز- زمین بین فاز-فاز 

1050 کیلوولت پیک
1575 کیلوولت پیک
جریان اتصال کوتاه  50 کیلوآمپر
زمان تحمل اتصال کوتاه  3 ثانیه
فاصله خزشی  25 میلیمتر بر کیلوولت
مشخصات پست و کلیدخانه  
  مشخصات مجاری    
 
مشخصه
مقدار
موقعیت: درون بدنه
تعداد : دو رشته
طول مجرای:

30.25

متر
ابعاد مجرای در ابتدا(ارتفاع * عرض):

8 * 4.5

متر * منر 
ابعاد مجرای در انتها(ارتفاع * عرض):

4 * 3

متر * منر 
ابعاد دریچه قوسی(ارتفاع * عرض):

4 * 3

متر * منر 
تراز قرارگیری:

597

متر از سطح دریا
دبی طراحی هر مجرا(در تراز نرمال)

374

متر مکعب در ثانیه
مشخصات مجاری انتقال آب  
  سازه‌های ورودی    
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
تعداد دهانه:
 
تعداد دریچه‌های استاپ لاک:
 
عرض:
 
نوع:
 
ارتفاع:
 
دریچه سازه ورودی:
 
تراز آبگیری:
 
عرض دریچه:
 
ماکزیمم دبی طراحی:
 
ارتفاع دریچه:
 
هد طراحی:
 
حداقل تراز بهره‌برداری:
 
سازه‌های ورودی مجاری انتقال آب  
  سازه‌های خروجی    
 
مطلب مرتبط با این موضوع در مرحله آماده سازی مطالب برای انتشار می باشد. لطفا دوباره مراجعه کنید
سازه‌های خروجی مجاری انتقال آب  
  جاده‌های دسترسی و پل‌ها    
 
در شرایط حاضر راه دسترسی به محل ساختگاه، جاده موجود ایذه- دهستان سوسن می باشد. این جاده بعد از طی مسافتی در حدود 64 کیلومتر راه آسفالته فرعی و عبور از دشت سوسن، پل سوسن و پشت سر گذاشتن روستاهای گلال، بردزر و گله،  وارد قسمت دوم مسیر خود می شود که شامل یک مسیر خاکی قابل حرکت با اتومبیل های کمک دار است که تا محل محور ادامه دارد. طول این قسمت از مسیر در حدود 5 کیلومتر است. برای استفاده از این مسیر در زمان احداث سد، نیاز به اصلاح و تعریض قسمت عمده ای از مسیر می باشد. با توجه به نتایج مطالعات راه دسترسی، گزینه برتر راه دسترسی در زمان اجرا، همین گزینه راه موجود است. در زمان عملیات اجرایی و بهره برداری از سد نیاز است تا راههای دسترسی، پل و تونل به فراخور نیاز احداث شود در جدول زیر مشخصات راه های دسترسی درون کارگاهی ارائه شده است.
 
 
 
1 - مشخصات جاده‌های دسترسی:
 
مشخصه
مقدار
راه دسترسی به کمپ های مسکونی و اداری و منبع قرضه سنگ R2 (مسیر 1 ) 2090 متر
راه دسترسی به تراز تاج سد و منبع قرضه سنگ  R1 در جناح چپ(مسیر 2 )  4330 متر
راه دسترسی به نیروگاه و جرثقیل کابلی در جناح راست (مسیر 3 )  2420 متر
راه دسترسی به فراز بند و ورودی تونل آب بر نیروگاه در جناح راست (مسیر 4 )  1360 متر
راه دسترسی به نیروگاه (مسیر 5 )  50 متر
راه دسترسی به فراز بند در جناح چپ (مسیر 6 )  66 متر
راه دسترسی به تراز سد و سرریز در جناح راست (مسیر 7 )  420 متر
راه دسترسی به رودخانه در جناح راست (مسیر 8 )  370 متر
راه دسترسی به جرثقیل کابلی در جناح چپ (مسیر 9 )  760 متر
راه دسترسی به ورودی تونل انحراف در جناح چپ(مسیر 10 )  410 متر
راه دسترسی از تونل دسترسی به آبگیر نیروگاه (مسیر 11 )  45 متر
راه دسترسی به خروجی تونل انحراف در جناح چپ (مسیر 12 )  810 متر
 
 
 
2 - مشخصات فنی پل‌های طرح:
 
مشخصه
مقدار
پل دسترسی به جناحین رودخانه  100 متر
پل دسترسی به کمپ های مسکونی و اداری در جناح چپ  60 متر
 
مشخصات فنی جاده‌های دسترسی و پل‌ها  
  عملیات تکمیلی و سازماندهی    
 
ساختمانهای دائمی کمپ سد مخزنی کارون 2 شامل ساختمانهای رفاهی اداری مسکونی تفریحی فرهنگی انتظامی وآموزشی می باشد که این ساختمانها در موارد زیر پیش بینی شده است.
ساختمانهای اداری کارفرما
ساختمانهای رفاهی شامل رستوران، پارکینگ، مسجد ، بازار،ایستگاه سوخت رسانی
ساختمانهای مسکونی متاهلی و مجردی
ساختمانهای فرهنگی و ورزشی شامل مدرسه، سالن آمفی تئاتر، سالن ورزش ،استخر مهدکودک
ساختمانهای انتظامی و امداد رسانی شامل آتش نشانی ،بیمارستان ،نگهبانی،پاسگاه
اطلاعات فنی عملیات تکمیلی و سازماندهی
  مشاهده مجریان شرکت آب و نیرو
  آدرس تماس : بزرگراه مدرس، تقاطع آفریقا، خیابان بیدار شماره 3
تلفن : 021-27821
فکس : 26213732-021
  info-Karun2@iwpco.ir
   
 

  آدرس تماس

 • آدرس تماس : بزرگراه مدرس، تقاطع آفریقا، خیابان بیدار شماره 3 (40 قدیم)
 • تلفن : 021-27821
 • فکس : 26213732-021
 • ایمیل : info[at]iwpco.ir