سال تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین

مسجد سلیمان

این طرح در استان خوزستان و در 160 کیلومتری شمال شرق اهواز و 25.5 کیلومتری شمال شرقی شهر مسجد سلیمان واقع شده است. سد مسجد سلیمان بر روی رودخانه کارون در 26 کیلومتری پایین‌دست سد شهید عباسپور(کارون1) احداث گردیده است.
 • معرفی طرح
 • اطلاعات پایه
 • اطلاعات فنی
 • شرکتهای همکار
 • آلبوم
 • فیلم
 • ارتباط با طرح
در این بخش به معرفی طرح در قالب آیتم‌های زیر پرداخته شده است:

اهداف

 • افزایش توان تولید انرژی برق‌آبی کشور به طور متوسط سالانه معادل 3700 میلیون کیلووات ساعتسد مسجد سلیمان
 • احداث یک منطقه سیاحتی زمستانی و جذب گردشگر برای تفریح، بازدید سد و ورزش های آبی
 • اشتغال‌زایی در زمان احداث و بهره‌برداری
 • تامین بخشی از قدرت شبکه در بار پیک
 • تنظیم آب رودخانه کارون

تاریخچه و سوابق

سابقه مطالعات مقدماتی در خصوص حوضه آبریز کارون، به مطالعات شرکت مهندسین مشاور هارزا در دهه چهل و پنجاه شمسی باز می‌گردد. در این قالب، طبیعت منطقهمطالعات امکان‌سنجی سد مسجدسلیمان صورت گرفت و احداث سد جریانی با نام کارون٤ در محلی به نام گدارلندر پیشنهاد شد. پس از انقلاب اسلامی، شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس با مشارکت شرکت ایکرز کانادا، مطالعاتی در مورد آن انجام داد. در نهایت طی سال‌های ١٣٦٠ تا ١٣٦٥ شرکت خدمات مهندسی برق مشانیر از ایران با مشارکت شرکت لامایر آلمان مطالعات تکمیلی را انجام داده و محور فعلی سد مسجد سلیمان را به عنوان محور نهایی پیشنهاد نمودند.
اجرای سیستم انحراف آب در سال ١٣٧٠ آغاز شد و در پایان سال ١٣٧٣ به اتمام رسید و در تاریخ ٢٨ تیر ١٣٧٤، آب رودخانه به تونل‌های انحراف هدایت شد. در پایان پاییز ١٣٧٤ با تکمیل فرازبند، عمل احداث سیستم انحراف آب خاتمه یافت و به این ترتیب اجرای مناسب سد در محیط خشک مقدور گردید. پس از آن تجهیزات کارگاه و همزمان با آن بررسی‌های تکمیلی در خصوص معادن قرضه صورت گرفت. سپس حفاری و تحکیم پی سد، تونل‌ها و مغارهای نیروگاه آغاز شد. اجرای بدنه سد و تزریق پی از ترازهای پایین‌تر به بالاتر و اجرای سرریز از ترازهای بالاتر به پایین‌تر انجام شد. به این ترتیب، عمده عملیات ساختمانی طرح عملاً در پایان سال ١٣٧٩ خاتمه یافت و امکان آبگیری سد در آذرماه همان سال فراهم شد. ساخت و اجرای سازه‌های هیدرولیکی فولادی سد از سال ١٣٧٥ آغاز شد و مطابق برنامه در سال١٣٨٠ خاتمه یافت. از پاییز سال ١٣٧٥ تجهیزات نیروگاه اصلی سد و به موازات آن احداث ساختمان نیروگاه و کلیدخانه آغاز شد. پس از ساخت و نصب تجهیزات چهار واحد نیروگاه، عملیات راه‌اندازی  آزمایشی واحدهای نیروگاهی به ترتیب در ماه‌های مهر و بهمن سال 1381 و تیر و آذر سال 1382 با موفقیت به پایان رسید. عملیات ساختمانی طرح توسعه نیروگاه در اواخر سال 1377 آغاز گردید و پس از اتمام حفاری در مهر ماه سال 1382، هم‌اکنون عملیات بتن‌ریزی آبراهه و مغار نیروگاه به پایان رسیده است. عملیات نصب تجهیزات هیدرومکانیک از خرداد ماه و عملیات نصب تجهیزات توربین از مهرماه 1382 آغاز گردیده و پیش‌بینی می‌شود عملیات راه‌اندازی آزمایشی هزارمگاوات دوم نیروگاه در سال 1386 به پایان برسد.

موقعیت و جانمایی

این طرح در استان خوزستان و در 160 کیلومتری شمال شرق اهواز و 25.5 کیلومتری شمال شرقی شهر مسجد سلیمان واقع شده است. سد مسجد سلیمان بر روی رودخانه کارون در 26 کیلومتری پایین‌دست سد شهید عباسپور(کارون1) احداث گردیده است.

مشخصات رودخانه

رودخانه کارون پرآب‌ترین و پس از کرخه طویل‌ترین رود ایران است. طول رودخانه کارون 950 کیلومتر و جهت آن عمدتا شمال‌غربی- جنوب شرقی می‌باشد. این رودخانه از رشته کوه‌های زاگرس سرچشمه گرفته و در منطقه‌ای به‌نام گتوند وارد دشت خوزستان می‌شود. شاخه مهم کارون رود دز می‌باشد که در شمال اهواز به رودخانه ملحق می‌شود. رود کارون در مرز ایران و عراق به اروند پیوسته و روانه خلیج‌فارس می‌گردد. این رودخانه از نظر حجم آبدهی نیز بزرگترین رودخانه ایران محسوب می‌شود.

مشخصات حوضه آبریز

وسعت حوضه آبریز رودخانه کارون حدودا 60000 کیلومتر مربع می‌باشد. وسعت این حوضه آبریز تا محل سد مسجدسلیمان 27000 کیلومتر مربع است. متوسط آبدهی دراز مدت سالیانه رودخانه کارون در محل احداث سد معادل 362 مترمکعب در ثانیه برآورد شده است. مطابق محاسبات صورت گرفته، آورد سیل 10000 ساله در این حوضه 11400 مترمکعب بر ثانیه و آورد حداکثر سیلاب محتمل 21700 (PMF) مترمکعب برثانیه پیش‌بینی شده است.

موقعیت سد

همانطور که در شکل زیر نمایش داده شده، سد مسجد سلیمان بر روی رودخانه کارون و در 26 کیلومتری پایین‌دست سد شهید عباسپور(کارون1) احداث گردیده است.

موقعیت سد نسبت به سایر سد‌های حوضه آبریز

ویژگی‌ها

 • یکی از بلندترین سدهای خاکی ایران با ارتفاع 177 متر از پی
 • جذب سرمایه خارجی و استفاده از وام کم بهره موسسه JBIC ژاپن
 • دارا بودن بلندترین دریچه‌های قطاعی سرریز در جهان
 • دارا بودن بزرگترین سرریز در کشور با ظرفیت تخلیه 21700 مترمکعب در ثانیه
 • استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های روز در صنعت برق
در این بخش به بیان اطلاعات پایه طرح در قالب آیتم‌های زیر پرداخته شده است:
  توپوگرافی    
 
این طرح در منطقه‌ای کوهستانی  و در رشته کوه‌های زاگرس با مختصات جغرافیایی با متوسط ارتفاع 625 متر واقع شده است. انحراف معیار مدل ارتفاعی منطقه برابر 531 می‌باشد که نشان دهندة پستی و بلندی بسیار زیاد ارتفاعی محدوده ساختگاه سد می‌باشد و پارامتر ارتفاعی در جهت شمال شرقی افزایش می‌یابد.
توپولوژی  
  هواشناسی    
 
متوسط درجه حرارت در سال محدوده ساختگاه سد در حدود 25.5درجه سانتیگراد و گرادیان حرارتی ماهانه و سالانه مشخص می‌گردد که تغییرات درجه حرارت با ارتفاع به ازاء هر یکصد متر 0.9درجه سانتیگراد می‌باشد. ایستگاه‌های اطراف ساختگاه شامل ایستگاه تبخیر سنجی لالی و سد شهید عباسپور و سوسن و ایذه و گدارلندر و بارانگرد و همچنین ایستگاه نیسوپتیک مسجدسلیمان و ایذه می‌باشد. با توجه به بررسی‌های انجام گرفته این ایستگاه‌ها از صحت نسبی برخوردار هستند لکن دارای برخی مشکلات آماری نیز می‌باشند. مرطوب‌ترین ماه‌های سال، آذر و دی و خشک‌ترین ماه‌ها خرداد، تیر و مرداد می‌باشند که در این ماه‌ها درصد رطوبت نسبی منطقه حدود 26 درصد و بالاترین رقوم رطوبت نسبی نیز حدود 74 درصد در دی ماه بوده است و تا 84 درصد نیز افزایش پیدا می‌نماید. پرباران‌ترین ماه‌های سال آذر،دی،بهمن و اسفند و خشک‌ترین ماه‌ها نیز خرداد، تیر و مرداد می‌باشند.
 میزان ریزش در فصل بهار 8 و 9 در تابستان 0.5و در فصول پائیز و زمستان به ترتیب  29.2 و60.5 درصد می‌باشد. اقلیم منطقه نیز نیمه خشک در ارتفاعات پایین و در ارتفاعات بالاتر مدیترانه‌ای می‌باشد.
هواشناسی منطقه  
  هیدرولوژی    
 
سد مسجدسلیمان دارای دو حوضه میانی و بالادست کلی می‌باشد که حوضه میانی دارای مساحتی معادل  2005 کیلومتر مربع و حوزه بالادست کلی دارای مساحتی معادل  27548کیلومتر مربع می‌باشد.
 زمان تمرکز برای سدمسجدسلیمان 10 ساعت می‌باشد. ایستگاه‌های آب‌سنجی اطراف سد عبارت از پل‌شالو، کارون 1 و گتوند می‌باشند.
هیدرولوژی  
  سیلاب    
 
بر طبق مطالعات امکان سنجی دبی، پیک سیلاب برای سد مسجدسلیمان در دوره‌های 50، 100، 1000 و 10000 ساله به ترتیب برابر 6000 و 6800 و 9300 و 11400 متر مکعب برثانیه می‌باشد.
همچنین دبی PMF نیز برابر با 21700 می‌باشد.
سیلاب  
  کیفیت آب    
 
آب مخزن مسجد سلیمان عمدتاً در تولید انرژی استفاده می‌شود و جزء اندکی از آن به محل سیستم پمپاژ تامین آب شهری شهر مسجد سلیمان انتقال پیدا می‌نماید.
کیفیت آب با انجام پروسه تصفیه فیزیکی مناسب و قابل شرب گزارش می‌شود.
بدیهی است که آب مخزن به لحاظ ترکیبات موجود در آن جهت کشاورزی نیز مناسب می‌باشد.
کیفیت آب  
  رسوب گذاری    
 
منشاء رسوبات ورودی به مخزن سد از رودخانه شور، رودخانه مرغاب، سد کارون1 و شاخه‌های کوچک فرعی در میان حوضه بین سد مسجد سلیمان و سد کارون1 می‌باشد. در مجموع در مطالعات انجام شده حجم رسوبات ورودی به مخزن مسجد سلیمان در حدود 10 × 4.13 تن در سال برآورد شده است.
رسوب گذاری  
  برنامه‌ریزی منابع آب    
 
فعلا در این رابطه اطلاعاتی موجود نمی‌باشد.
برنامه ریزی منابع آب  
  زمین شناسی    
 
پروژه مسجد سلیمان در چند صد متری بالادست دهانه دره رود کارون واقع شده است. در دهانه این دره، لایه‌های سنگ از لای سنگ قهوه‌ای مایل به قرمز به اضافه رگه‌های گچی متعلق به سازند آغاجاری و چند میان‌لایه ماسه سنگی و کنگلومرای ریزدانه تشکیل می‌شوند.
 درآنجا، این لایه‌ها با مختصر زاویه‌ای در جهت بالادست شیب بر می‌دارند (25-35 درجه). هرچه در جهت بالادست پیش برویم، کنگلومراهای سنگ آهکی ضخیم‌تری با حداکثر20 درصد چرت و ماسه سنگ‌هایی با میان‌لایه‌هایی از لای‌سنگ که به نسبت افزایش ارتفاع از سطح دریا کاهش پیدا می‌کنند و شالوده سازند جوان بختیاری را تشکیل می‌دهند، غالب است.
سازند بختیاری در بخش علیای خود عمدتا از کنگلومرای خیلی درشت دانه و میان‌لایه‌های نسبتا نازکی از سنگ‌های ریزدانه آواری تشکیل می‌شود. در ساختگاه سد، سازند بختیاری را می‌توان به 10 واحد سنگی کوچکتر تقسیم نمود. از آن میان، سه واحد عمدتا لای سنگ و بقیه واحدها عمدتا  کنگلومرا هستند.
سنگ‌های هر دو سازند در ساختگاه سد، متشکل از حدودا 40 درصد کنگلومرا، 20 درصد ماسه سنگ و 40 درصد لای سنگ ضخیم لایه یا بدون لایه‌بندی می‌باشند. جناح‌های دره، تا حدودی از مصالح واریزه‌ای ضخیم و سنگ‌های ریزشی با قطعات درشت کنگلومرا و مقداری خاک و سنگ دامنه‌ای (شیب شسته) در فواصل بین آنها تشکیل می‌شود. آبرفت شنی، در ساحل راست رودخانه و در پایین دست ساختگاه نیروگاه رسوب‌گذاری کرده است. در اینجا یک مسیر قدیمی رودخانه تا ارتفاع 50 متر بالاتر از سطح عادی رودخانه کنونی به وسیله شن و ماسه پر شده است. لایه‌های سنگ، عموما فقط دارای درز خوردگی مختصری از نیمه عمودی تا شیب تند هستند. اما به علت پدیده واتنش،بسیاری از درزها به شکاف‌های عریض و باز تبدیل شده‌اند.
زمین شناسی  
  لرزه خیزی    
 
فعالیت لرزه‌خیزی در منطقه زاگرس، نوعا از زمین لرزه‌های کوچک در سطح زمین با عمق اندک تشکیل می‌شود.
عموما آثار چندانی از گسلش بزرگ در سطح زمین یافت نمی‌شود. بدین ترتیب، عمده گسل‌های موجود در منطقه لرزه‌خیزی مورد مطالعه برای این پروژه، یا به صورت گسله‌های وارونه‌اند یا دارای بخش فشاری مهمی می‌باشند. لازم به یادآوری است که گسلش سطحی، معمولا هیچ ارتباط مستقیمی با کانون زیرزمینی یک زمین لرزه ندارد.
از تحلیل اعماق کانونی زمین لرزه‌ها در محدوده منطقه لرزه‌خیزی مورد مطالعه، نتایج زیر حاصل شده است:
 6.1 درصد زمین‌لرزه‌ها با عمق‌های کانونی کمتر از 15 کیلومتر، نزدیک به 75 درصد با عمق‌های کانونی کمتر از 50 کیلومتر، و 97 درصد با عمق‌های کانونی کمتر از 100 کیلومتر بوده‌اند.
لرزه خیزی  
  مخزن سد    
 
سد مسجد سلیمان دارای مخزنی به حجم 261 میلیون متر مکعب در تراز نرمال است که حجم مفید آن برابر 239 میلیون متر مکعب گزارش شده است. ساختار زمین شناسی در محل ساختگاه سد از تناوب لایه‌های رس، کلنگلومرا و ماسه سنگ تشکیل شده است. وجود لایه‌های رسی و شیب به سمت مخزن آنها سبب آببندی پی و جناحین به صورت کاملاً مناسب شده است.
مخزن سد  

 

در این بخش به بیان اطلاعات فنی طرح در قالب آیتم‌های زیر پرداخته شده است:

  مشخصات بدنه    
 
 
مشخصه
مقدار
نوع سد
سنگریزه‌ای با هسته رسی قائم
ارتفاع از پی
177 متر
طول تاج
497 متر
عرض تاج
15 متر
عرض در پی
780 متر
حجم کل بدنه
13.4 میلیون مترمکعب
حجم کل بتن‌ریزی حدود یک میلیون مترمکعب
 

حجم خاکریزی سد اصلی

نوع مصالح
حجم(میلیون متر مکعب)
هسته 2.155
فیلتر 0.84
سنگریزه 10.251
A3 5.282
B3 2.723
C3 2.202
D3 0.042
 

مشخصات سیستم آب‌بندی

روش آب بندی پرده تزریق
مجموع طول تونل‌های تزریق 1100 متر
طول کل تزریق 44 کیلومتر
عمق پرده تزریق 45 تا 90 متر
 
مشخصات بدنه  

  مشخصات مخزن    
 
مشخصه
مقدار
حجم مخزن در تراز نرمال
261.597 میلیون مترمکعب
مساحت مخزن در تراز تاج
7.79 کیلومترمربع
طول دریاچه
26 کیلومتر
عرض دریاچه
300 متر
تراز نرمال
369+
مشخصات مخزن  

  سیستم انحراف آب    
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
موقعیت
-
قطرتونل
9 متر
تعداد تونل‌های انحراف
2 رشته
مجموع حفاری‌های سطحی و زیرزمینی
1.8 میلیون مترمکعب
طول تونل‌ های انحراف
1038 و 1171 متر
ظرفیت تخلیه
برای سیلاب 100 ساله، 3000 متر مکعب در ثانیه
شکل مقطع
تونل سمت چپ
دایره‌ای
نوع و ارتفاع فرازبند
سنگریزه‌ای با پوسته شیبدار رسی به ارتفاع 80متر
تونل سمت راست بالادست تخلیه کننده تحتانی
دایره‌ای
تونل سمت راست پایین‌دست تخلیه کننده تحتانی
نعل اسبی
نوع پوشش
بتنی به ضخامت 75 سانتی‌متر
نوع و ارتفاع نشیب‌بند
سنگریزه‌ای با هسته رسی به ارتفاع 28 متر
قطر حفاری تونل 10.5 متر    
سیستم انحراف آب  

  ابزار دقیق    
 
سیستم کنترل و ابزار دقیق نیروگاه آبی مسجد سلیمان به صورت غیرمتمرکز در چهار سطح کنترل شامل تابلوهای کنترل محلی، UCB (تابلو کنترل واحد)، CCR (اتاق کنترل مرکزی) و مرکز دیسپاچینگ،  طراحی و اجراء شده است. به اینصورت که به لحاظ کنترلی، بالاترین اولویت در سطح محلی تعریف شده و به ترتیب از محل UCB ،CCR و دیسپاچینگ کاهش می‌یابد. رایج‌ترین سطح بهره‌برداری مرکز دیسپاچینگ و پس از آن اتاق کنترل مرکزی بوده و سطوح UCB و محلی، محدود به مصارف خاص تست، تعمیر و نگهداری می‌باشد. از طریق سیستم کنترل و با کمک اینترفیس‌های ایجاد شده بین سیستم کنترل و تجهیزات مختلف، امکان کار هر یک از واحدها در یکی از مدل های
 LINE CHARGING MODE ,SYNCH–CONDENSER ,GENERATOR ,STANDBY ROLLING ,STANDSTILL
فراهم است.
تجهیزات سنکرون کردن برای هر واحد در تابلو کنترل آن تعبیه شده و امکان سنکرون کردن واحدها از UCB ،CCR و مرکز دیسپاچینگ فراهم شده است.
از مرکز دیسپاچینگ و CCR امکان کنترل هر یک از واحدهای نیروگاهی به صورت منفرد موجود بوده و در عین حال می‌توان مجموعه‌ای از واحدها را در قالب JOINT CONTROL  هدایت نمود.
DATA SERVERها در اتاق کنترل، امکان ثبت طولانی مدت حوداث و اتفاقات نیروگاه را مهیا کرده‌اند و اپراتورهای بهره بردار از طریق کامپیوترهای موجود در اتاق کنترل امکان بازخوانی اطلاعات و رویت آنها و انجام پردازش‌های مختلف و گزارش‌گیری را نیز دارند.
ابزار دقیق  

  سر ریز    
 
مشخصه
مقدار
نوع سرریز دریچه‌دار با تاج استاندارد WES
موقعیت تکیه‌گاه راست بدنه سد
نوع دریچه‌ها قطاعی
تعداد دریچه‌ها 5 عدد
عرض سرریز در تاج 13.25 متر
سرسره سرریز طول 420 متر
عرض 72.5 متر
ظرفیت تخلیه 21700 مترمکعب در ثانیه
حوضچه آرامش نوع استاندارد USBR نوع I
طول 238 متر
عرض 72.5 متر
مجموع بتن‌ریزی سرریز 540 هزار مترمکعب
ابعاد دریچه‌ها طول 23متر
  عرض 25.13متر
سر ریز  

  منابع قرضه و مشخصات آن    
 
بدین منظور چهار نقطه در نظر گرفته شد که از میان این چهار نقطه در نهایت محل قرضه "سیم بند" انتخاب شد زیرا مقدار سنگ موجود در آن زیاد و دارای خواص مناسب بود. مقدار سنگ موجود در این محل بیش از سه میلیون متر مکعب برآورد شده بود. محل قرضه "سیم بند" در فاصله 8 کیلومتری ساختگاه سد و در امتداد جاده همگانی موجود واقع شده است. جهت بدست آوردن شن و ماسه برای ساخت بتن از معادن حوالی شوشتر و سنگ حفاری شده معدن کوشک استفاده شده است.
منابع قرضه و مشخصات آن  

  مشخصات کلی نیروگاه    
 
مشخصه
مقدار
نوع نیروگاه زیر زمینی
موقعیت تکیه‌گاه راست سد
ظرفیت نیروگاه 2000 مگاوات
انرژی متوسط سالیانه 3700 میلیون کیلووات ساعت
نوع توربین فرانسیس با محور عمودی

تراز بهره‌‌برداری

حداقل بحرانی 363+
نرمال 369+
حداکثر 372+
مشخصات کلی نیروگاه  

  مشخصات تجهیزات نیروگاه    
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
تعداد توربین اصلی 4 واحد تعداد ژنراتور اصلی 4 واحد
توسعه 4 واحد توسعه 4 واحد
قدرت هر توربین 254 مگاوات نوع ژنراتورها سنکرون
راندمان حداکثر اصلی 94٪ قدرت خروجی هر ژنراتور 263 مگاولت آمپر
توسعه 96.23٪
ارتفاع طراحی توربین 140 متر ولتاژ اسمی هر ژنراتور 15.75 کیلوولت
دبی طراحی هر واحد 190 مترمکعب بر ثانیه سرعت چرخش ژنراتور 187.5 دوردردقیقه
سازنده توربین اصلی هاربین چین و آذر آب ایران سازنده ژنراتور اصلی الین اتریش و پارس ژنراتور ایران
توسعه فویت اتریش و آذرآب ایران توسعه GE کانادا و پارس ژنراتور ایران
مشخصات تجهیزات نیروگاه  

  مشخصات ساختمان نیروگاه    
 
1-مشخصات عمومی ساختمان:
طول ساختمان
عرض ساختمان
ارتفاع ساختمان

267 متر

30 متر

49.6 متر


 
2-مغار نیروگاه:
طول
عرض
ارتفاع

267 متر

30 متر

49.6 متر

حجم کل حفاری

316 هزارمترمکعب

حجم کل بتن‌ریزی

116 هزارمترمکعب


 
3- مغار ترانسفورماتور:
 
طول
عرض
ارتفاع

220 متر

14 متر

23 متر

حجم کل حفاری

71 هزار و500 مترمکعب

حجم کل بتن‌ریزی

71 هزار و500 مترمکعب

 
مشخصات ساختمان نیروگاه  

  مشخصات پایاب نیروگاه    
 
فعلا در این رابطه اطلاعاتی موجود نمی‌باشد.
مشخصات پایاب نیروگاه  

  مشخصات تونل‌های آب‌بر نیروگاه    
 
فعلا در این رابطه اطلاعاتی موجود نمی‌باشد.
مشخصات تونل‌های آب بر نیروگاه  

  مشخصات پست و کلیدخانه    
 
مشخصات کلیدخانه و خطوط انتقال 400 کیلوولت

ولتاژ پست

400 کیلوولت

نوع آرایش پست باسبار

1.5 کلیدی

تعداد بی

6 عدد

تعداد ورودی

4 خط 500 مگاواتی

تعداد خروجی

5 خط

مساحت زمین پست

50 هزار مترمربع

مشخصات پست132/400

تعداد ترانسفورماتور

2 عدد

تعداد فیدر ترانسفورماتور

2 عدد

قدرت هر ترانسفورماتور

200 مگاولت آمپر

تعداد فیدرهای خروجی

6 عدد

ولتاژ هر فیدر خروجی

132 کیلوولت

مشخصات پست و کلیدخانه  

  مشخصات مجاری    
 
فاز اصلی
طول تونل آبراهه
1350 متر
تعداد پنستاک ورودی
4 عدد
قطر تونل آبراهه ورودی
9 متر
تعداد پنستاک خروجی
4 عدد
قطر تونل آبراهه خروجی
11 متر
طول هر پنستاک
50 متر
نوع پوشش
بتنی و فلزی
قطر متوسط پنستاک‌ها
5.8 متر
 
فاز توسعه
طول تونل آبراهه
1686 متر
طول هر پنستاک
72+50 متر
قطر تونل آبراهه ورودی
9 متر
قطر متوسط پنستاک‌ها
5.8 متر
قطر تونل آبراهه خروجی
12 متر
تعداد مخازن موج‌گیر
یک عدد
نوع پوشش
بتنی و فلزی
نوع مخزن موج‌گیر
شفت عمودی
تعداد پنستاک ورودی 4 عدد ارتفاع مخزن موج‌گیر 49 متر
تعداد پنستاک خروجی 4 عدد قطر مخزن موج‌گیر 20.5 متر
مشخصات مجاری انتقال آب  

  سازه‌های ورودی    
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
تعداد دهانه
4 عدد
نوع
استاپلاگ
ماکزیمم دبی طراحی
190 متر مکعب در ثانیه
دریچه سازه ورودی
شعاعی
هد طراحی
29.75 متر
عرض دریچه
8.54 متر
تعداد دریچه‌ها
دو مجموعه چهار تایی
ارتفاع دریچه
8.54 متر
سازه‌های ورودی مجاری انتقال آب  

  سازه‌های خروجی    
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
تعداد دهانه
4 عدد
نوع
استاپلاگ
تراز آبگیری
222+ متر
عرض دریچه
13.75 متر
هد طراحی
22.3متر
ارتفاع دریچه
11 متر
تعداد دریچه‌ها
یک مجموعه چهار تایی
 
 
سازه‌های خروجی مجاری انتقال آب  

  جاده‌های دسترسی و پل‌ها    
 
١- مشخصات فنی جاده‌های دسترسی
 
عنوان جاده
متوسط عرض (متر)
طول (کیلومتر)
جاده پیان
7.3
21.5

بلوار ورودی

18

1.5

جاده اصلی از ورودی سایت تا نیروگاه (R1 )

6

1290

دسترسی به تاج سد و سرریزی (R2 )

7.2

900

جاده فرعی به محوطه پست و ورودی نیروگاه (R3 )

7

270

دسترسی به دفاتر کارفرما و سایت فراب (R4 )

7

660

 
 
2- مشخصات فنی پل‌های طرح
 
عنوان پل
عرض (متر)
طول (متر)
نوع سازه
پل ناصر
10
140
بتنی

پل حوضچه آرامش

1.6

70

فلزی

 
 
3-مشخصات فنی تونل‌های دسترسی
 
عنوان تونل
طول (متر)
تونل دسترسی در فاز اصلی
1300

تونل دسترسی در فاز توسعه

1856

قطر تونل دسترسی

7.8

مشخصات فنی جاده‌های دسترسی و پل‌ها  

  عملیات تکمیلی و سازماندهی    
 
فعلا در این رابطه اطلاعاتی موجود نمی‌باشد.
اطلاعات فنی عملیات تکمیلی و سازماندهی

برای مشاهده هر یک از فیلم‌های زیر بر روی تصویر پیش‌نمایشی مربوطه کلیک کنید.
 

معرفی طرح  

معرفی طرح

فیلم معرفی طرح، گزارش عملکرد سال85 و رخدادهای طرح توسعه تا شهریور 86
تاریخ تهیه: 15/05/86
نمایش فیلم: معرفی طرح
  مشاهده مجریان شرکت آب و نیرو
  آدرس تماس : بزرگراه مدرس، تقاطع آفریقا، خیابان بیدار شماره 3
تلفن : 021-27821
فکس : 26213732-021
  info@iwpco.ir
   
 

  آدرس تماس

 • آدرس تماس : بزرگراه مدرس، تقاطع آفریقا، خیابان بیدار شماره 3 (40 قدیم)
 • تلفن : 021-27821
 • فکس : 26213732-021
 • ایمیل : info[at]iwpco.ir