سال تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین

طرح شبکه آبیاری و زهکشی چم شیر

هدف اصلی طرح استفاده از حجم آب تخصیص یافته جهت مصارف کشاورزی استان بوشهر در دشت لیراوی می باشد. تولید انرژی برقابی از اهداف ثانویه این طرح است. به طور کلی بر اساس حجم آب تخصیص یافته بخشی از آب رها شده توسط چم شیر توسط یک سد انحرافی منحرف شده و از طریق سیستم انتقال شامل تونل و لوله به محل نیروگاه و در نهایت به شبکه آبیاری و زهکشی منتقل می گردد.
 • معرفی طرح
 • اطلاعات پایه
 • اطلاعات فنی
 • شرکتهای همکار
 • آلبوم
 • فیلم
 • ارتباط با طرح
   
  اهداف    
 
هدف اصلی طرح استفاده از حجم آب تخصیص یافته جهت مصارف کشاورزی استان بوشهر در دشت لیراوی می باشد. تولید انرژی برقابی از اهداف ثانویه این طرح است. به طور کلی بر اساس حجم آب تخصیص یافته بخشی از آب رها شده توسط چم شیر توسط یک سد انحرافی منحرف شده و از طریق سیستم انتقال شامل تونل و لوله به محل نیروگاه و در نهایت به شبکه آبیاری و زهکشی منتقل می گردد.
 
  تاریخچه و سوابق    
 
مطالعات مرحله اول طرح شبکه آبیاری و زهکشی چم شیر در سال 1374 آغاز و در تیرماه 1384 به تصویب کارفرمای وقت، سازمان آب منطقه ای فارس، بوشهر و کهگیلویه رسید. پس از آن مطالعات مرحله دوم شروع و در سال 1391 به تایید و تصویب کارفرمای جدید پروژه، شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران رسید. لازم به ذکر است، با تکمیل این پروژه بزرگ ملی، بیش از 36000 هکتار از اراضی جنوب کشور به زیر کشت خواهد رفت و مواهب اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی آن باعث توسعه منطقه و کشور خواهد شد.
 
  موقعیت و جانمایی    
 
شبکه آبیاری و زهکشی چم شیر شامل اجزای متعدد و مختلفی همچون سد تنظیمی، تونل آبرسان، لوله انتقال آب، نیروگاه برق آبی و کانال های آبیاری و زهکشی است که آن را از سایر طرح های کشور متمایز می گرداند. سد انحرافی تنظیمی در فاصله حدود هفتاد کیلومتری پایین دست و نیروگاه چم شیر بر روی رودخانه زهره و بالاتر از محل تلاقی رودخانه های زهره و خیرآباد و در استان خوزستان قرار گرفته است که آب را به وسیله تونل و لوله به کانال های آبیاری و زهکشی اراضی شهرهای دیلم و گناوه در استان بوشهر خواهد رساند.
 
  مشخصات رودخانه    
 
رودخانه زهره یکی از رودخانه‌های حوضه آبریز هندیجان جراحی می‌باشد. حوضه آبریز هندیجان جراحی با وسعت 40788 کیلومترمربع دارای زیرحوضه‌های بسیاری است.
حوضه آبریز رودخانه زهره در جنوب کشور واقع شده و از شمال به حوضه‌های مارون و جراحی و از شرق به حوضه‌های کارون و کر و از جنوب به مسیلهای دیلم و گناوه محدود می‌شود. شهرهای اردکان فارس، پلدشت نورآباد، دوگنبدان، هندیجان و دهدشت در این حوضه قرار دارند. وسعت حوضه آبریز رودخانه زهره 15460 کیلومترمربع است که 10600 کیلومترمربع آن را مناطق کوهستانی و 4860 کیلومترمربع آن را کوهپایه‌ها و دشت‌ها تشکیل می دهند. این رودخانه از دو شاخه اصلی فهلیان و خیرآباد تشکیل شده است. شاخه اولیه این رودخانه به نام اردکان شناخته می شود و سپس به فهلیان تغییر نام می‌‌دهد. شاخه دیگر رودخانه به نام شیرین یا خیرآباد از ارتفاعات گچساران سرچشمه گرفته و در محلی به نام حیدرکرار به رودخانه زهره متصل می‌گردد. متوسط آبدهی سالانه رودخانه فهلیان در محل ایستگاه گچساران حدود 64 مترمکعب در ثانیه و آبدهی رودخانه خیرآباد در محل پل خیرآباد حدود 25 مترمکعب در ثانیه و آبدهی کل حوضه زهره (هندیجان) در محل ایستگاه دهملا برابر 83 مترمکعب در ثانیه برآورد گردیده است.
 
  مشخصات حوضه آبریز    
 
منطقه مورد مطالعه در محدوده جغرافیایی´17 ˚50 تا ´55 ˚50 طول شرقی و ´01 ˚30 تا ´20 ˚30 عرض شمالی قرار دارد. این حوضه در واقع میان حوضه بین سد مخزنی تا سد انحرافی چم شیر می‌باشد که خود بخشی از حوضه آبریز خلیج فارس بوده و رودخانه زهره، رودخانه اصلی این حوضه می‌باشد
 
  ویژگی‌ها    
 
طرح سد انحرافی، سیستم انتقال، نیروگاه و شبکه آبیاری زهکشی چم شیر دارای ویژگی های منحصر به فردی است سطح اراضی کشاورزی که از این طرح منتفع میشود کلا در استان بوشهر واقع میباشد که به دلیل کم آبی این استان و سطح محدود اراضی قابل کشت تحول بزرگی در این منطقه ایجاد می نماید. وجود نیروگاه برقابی به عنوان یک هدف جانبی و اراضی کشاورزی که عمدتا در طرح توسعه قرار دارند توجیه اقتصادی بسیار خوبی برای طرح ایجاد کرده است حجم آب سالانه انتقال یافته برابر با 514 میلیون متر مکعب است.سیستم انتقال آب و نیروگاه کلا در اراضی بدون معارض قرار دارد و اراضی محدوده کانال آبیاری هم به دلیل عدم وجود آّب از بابت تملک ارزش چندانی ندارد.
ازجمله ویژگیهای دیگر این طرح بالا بودن شاخصهای اقتصادی آن در مقایسه با شاخصهای اقتصادی سایر طرحهای عمرانی است. نسبت درآمد به هزینه طرح با نرخ تنزیل سالیانه 10درصد تنها ناشی از تولید انرژی برابر 68/1 و نرخ بازگشت داخلی معادل 4/16 درصد می باشد. قابل ذکر می باشد که شبکه آبیاری و زهکشی چمشیر، اولین پروژه شبکه آبیاری و زهکشی در شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران می باشد.
 
  اثرات جانبی    
 
با توجه زراعت دیم و دامداری مهمترین منبع تأمین درآمد و اشتغال ساکنین محدوده مورد مطالعه است. لذا اثرات مهار و هدایت آب در منطقه چشمگیر خواهد بود.
در این ناحیه آب قابل دسترس مهمترین مانع توسعه فعالیت‌های کشاورزی است. کم آبی موجب شده که تنوع محصولات زراعی و باغی در این منطقه ناچیز و محدود به دو محصول زراعی و یک محصول باغی دیم باشد. که تولید در هر دو گروه در حد خود مصرفی باشد. در اراضی دیم علاوه بر پایین بودن میزان محصول، پتانسیل اشتغال‌زایی نیز بسیار کم می‌باشد، لذا با تبدیل محصولات دیم به محصولات آبی به ویژه صیفی جات، میزان اشتغال در سطح منطقه به شدت افزایش یافته و از مهاجرت دائم و فصلی اهالی که یکی از دلایل اصلی آن بیکاری است، جلوگیری خواهد شد. در صورت تأمین آب کافی و تخصیص بخشی از اراضی به کشت انواع علوفه نظیر یونجه و شبدر امکان گسترش دامداری فراهم می‏آید. با تأمین علوفه و تغییر شیوه دامداری امکان تغییر ترکیب گله‌های سبک از وضعیت فعلی که در آن بز و برغاله اکثریت دارند، به گله‌های با اکثریت گوسفند و بره ،که خسارت کمتری به مراتع می‌زنند، نیز وجود دارد.
با گسترش زراعت، باغداری و دامداری در این منطقه ضمن ایجاد درآمد و اشتغال‌ مستقیم به توسعه فعالیت‌های بازاررسانی محصول نیز کمک کرده و امکان ایجاد صنایع روستایی کوچک در زمینه‌های محصولات زراعی و دامی را فراهم می‌کند.
در این ناحیه مهار آب همچنین از خسارت سیل که معمولاً هر چند سال یکبار به اراضی، تاسیسات و منازل زارعین آسیب می‏رساند جلوگیری می‏کند.
 
 

در این بخش به بیان اطلاعات پایه طرح در قالب آیتم‌های زیر پرداخته شده است:

  توپوگرافی    
 
بیشترین ارتفاع در حوضه سد تنظیمی چم‌شیر 97/3705 متر و کمترین ارتفاع 39/242 متر و متوسط ارتفاع 95/1440 متر می‌باشد. شیب متوسط حوضه 5/18% براساس نقشه هم‌شیب برآورد گردیده است.
توپولوژی  

  هواشناسی  
 
منطقه مورد مطالعه در محدوده جغرافیایی´17 ˚50 تا ´55 ˚50 طول شرقی و ´01 ˚30 تا ´20 ˚30 عرض شمالی قرار دارد. این حوضه در واقع میان حوضه بین سد تا بند انحرافی چم شیر می‌باشد که خود بخشی از حوضه آبریز خلیج فارس بوده و رودخانه زهره، رودخانه اصلی این حوضه می‌باشد. در محدوده مورد مطالعه 4 ایستگاه هواشناسی بابا کلان، بن پیر مربوط به سازمان هواشناسی و بترتیب با 11 و 8 سال آمار و دو ایستگاه تحت نظارت سازمان آب با نامهای بن پیر و بی‌بی‌جان‌آباد و بترتیب با 28 و 45 سال آمار وجود دارد بجز ایستگاه بی‌بی‌جان‌آباد که ایستگاه تبخیرسنجی می‌باشد مابقی ایستگاهها از نوع بارانسنجی معمولی هستند. با توجه به موقعیت ایستگاه بی‌بی جان آباد و مقایسه آمار کمی و کیفی این ایستگاه با سایر ایستگاههای داخل و خارج از حوضه مورد مطالعه، ایستگاه بی‌بی‌جان‌آباد بعنوان ایستگاه معرف پارامترهای هواشناسی منطقه انتخاب گردید. میزان بارش سالانه در طی دوره 45 سالانه این ایستگاه 6/386 میلیمتر می‌باشد. میزان بارش در پر بارانترین سال 5/755 میلیمتر و در کم بارانترین سال 141 میلیمتر گزارش گردیده که بترتیب مربوط به سالهای 77-1376 و 73-1372 می‌باشد. پر بارانترین ماه سال آذر و بهمن می‌باشد و ماههای خرداد، تیر، مرداد و شهریور کم بارانترین ماههای سال می‌باشد. درجه حرارت سالانه در منطقه مورد مطالعه با توجه به آمار ایستگاه معرف 2/23 درجه سانتیگراد می‌باشد. متوسط درجه حرارت ماهانه در سردترین ماه سال یعنی دی و بهمن 8/11 درجه سانتیگراد می‌باشد و در گرمترین ماه سال یعنی مرداد درجه حرارت ماهانه 6/34 درجه سانتیگراد می‌باشد. بر اساس حداکثر درجه حرارت روزانه ثبت شده در ماههای خرداد، تیر، مرداد و شهریور درجه حرارت در بیشترین دما ثبت شده تا 50 یا بیشتر از آن نیز گزارش شده است. و در سردترین ایام سال دی و بهمن می‌باشد که دما تا 3 درجه زیر صفر کاهش داشته است. اقلیم منطقه مورد مطالعه در محدوده نیمه خشک قرار دارند.
هواشناسی منطقه

 

 

 

  هیدرولوژی  
 
سد تنظیمی چم‌شیر در موقعیت´17 ˚50 طول شرقی و ´18 ˚30 عرض شمالی قرار دارد. حوضه مورد مطالعه بخشی از حوضه آبریز خلیج فارس بوده و رودخانه زهره، رودخانه اصلی این حوضه می‌باشد.
مشخصات فیزیوگرافی حوضه مورد مطالعه در جدول زیر ارائه گردیده است.
مشخصات فیزیوگرافی حوضه مورد مطالعه
پارامتـر
مقدار
مساحت (کیلومتر مربع)
47/7608
محیط (کیلومتر)
881/699
ضریب گراویلیوس
25/2
طول مستطیل معادل (کیلومتر)
65/326
عرض مستطیل معادل (کیلومتر)
29/23
طول آبراهه اصلی (کیلومتر)
081/282
شیب آبراهه اصلی (درصد)
92/0
ارتفاع متوسط حوضه (متر)
54/528
شیب متوسط حوضه (درصد)
5/18
هیدرولوژی  

  سیلاب  
 
به منظور محاسبات سیلاب از دو روش تحلیل منطقه‌ای و SCS استفاده شده است. با فرض احداث سد، سیلاب میان حوضه مابین سد تا بند انحرافی به وسعت 24/940 کیلومتر مربع بررسی گردیده است، که در این صورت بایستی مقادیر سیلاب در محل سد پس از روندیابی در مخزن سد به نتایج ارائه شده حوضه اضافه گردد. سیلاب طرح با دوره برگشتهای 2 تا 500 سال بر اساس مدل بارش- رواناب محاسبه گردیده است.
 

دوره بازگشت به سال

2
5
10
20
50
100
200

دبی به مترمکعب بر

 
 
 
 
 
   
سیلاب  

  کیفیت آب

 

 
کیفیت شیمیایی آب رودخانه در محل سد انحرافی با توجه به ایستگاه معرف کیفی گچساران بر روی رودخانه زهره برآورد شده است. از میان 429 نمونه برداشت شده از سال 1346 الی 1390، نمونه نظیر آبدهی متوسط 45 ساله (90-1345) در این ایستگاه انتخاب و پارامترهای کیفی مربوط به این نمونه در جدول زیر ارائه گردیده است.
 
 
حوزه آبریز: زهره میانی     رودخانه: زهره
نام ایستگاه : گچساران (بی بی جان آباد)       کد ایستگاه: 241721002

تاریخ برداشت

آبدهی
m3/s
T.D.S
mg/l
EC
PH
-CO3
-HCO3

-CL

-SO4 مجموع
آنیون‌ها
++Ca ++Mg +K +Na مجموع کانیون‌ها S.A.R

Na
%

C-S

19/10/1355

66.000
81/2193
2395
80/7

00/0

25/3

00/24

22/8 47/35 60/8 00/4 0/0 00/23 60/35 16/9 61/64 C4-S4
کیفیت آب  

  رسوب گذاری  
 
 میزان رسوب حوضه با توجه به مطالعات سد مخزنی چم شیر و تحلیل و تعمیم رسوب مربوطه به حوضه مورد مطالعه و همچنین روش تجربی PSIAC محاسبه شده است. در روش PSIAC تأثیر و نقش 9 عامل مهم و مؤثر در فرسایش خاک و تولید رسوب در حوضه آبخیز ارزیابی می¬گردد که این عوامل 9 گانه شامل توپوگرافی، پوشش گیاهی، کاربری زمین، فرسایش اراضی مرتفع، فرسایش در کانال و انتقال رسوب، زمین شناسی سطحی، خاک، آب و هوا و جریانات سطحی است. بر اساس این روش، میزان وزنی رسوب در میان حوضه سد چم‌شیر 98/1133 تن در کیلومتر مربع و تناژ رسوبی کل در محل بند انحرافی چم‌شیر 928022 تن در سال برآورد گردیده است.
رسوب گذاری  

  برنامه‌ریزی منابع آب  
 

حوضه آبریز رودخانه زهره سالانه بیش از 3 میلیارد متر مکعب جریان سطحی را به خلیج فارس تخلیه می کند. شاخه اولیه این رودخانه به نام اردکان (شش پیر) نامیده می شود و سپس به فهلیان تغییر نام می­دهد. رودخانه زهره پس از اتصال با خیرآباد به دشت زیدون وارد می شود و در جنوب آغاجری به سمت جنوب تغییر مسیر داده و از هندیجان می گذرد. در شرایط موجود، حجم آب سالیانه عبور کرده از محل بند انحرافی تنظیمی چم شیر که بعد از سدهای چم شیر و چم باستان واقع است بالغ بر 2041 میلیون متر مکعب در سال می باشد. میزان برداشت حقابه ها از سر شاخه تا محل بند انحرافی تنظیمی در شرایط موجود مربوط به شرب شهر سپیدان، حقابه اردکان، حقابه فهلیان و حقابه چم شیر می باشد که جمعاً برابر با 180 میلیون متر مکعب در سال می باشد. بنابراین کل پتانسیل آبی رودخانه زهره تا محل بند انحرافی تنظیمی چم شیر برابر با 2221 میلیون متر مکعب در سال می باشد. با توجه به مطالعات انجام شده پس از تکمیل طرح های بالادست از جمله سدهای چم شیر، زهره، چم باستان، شش پیر و پارسیان، میزان کل جریان سطحی عبور کرده در محل بند انحرافی تنظیمی چم شیر بالغ بر 1853 میلیون متر مکعب برآورد می گردد که از این مقدار به میزان 514 میلیون متر مکعب در سال به سمت دشت لیراوی در استان بوشهر هدایت می گردد. با توجه به توزیع ماهانه نیاز آبی دشت لیراوی، بیشترین حجم آب مورد نیاز مربوط به فروردین ماه و برابر 2/72 میلیون متر مکعب و کمترین نیاز ماهیانه مربوط به آذرماه معادل 04/18 میلیون متر مکعب می‌باشد.

برنامه ریزی منابع آب  

  زمین شناسی  
 
از نظر زمین شناسی محدوده مورد مطالعه که شامل محل بند تنظیمی، مسیر انتقال آب، ساختگاه نیروگاه برق آبی و شبکه آبیاری و زهکشی می‌باشد. در زون زاگرس چین‌خورده و انتهای دشت ساحلی (خوزستان) واقع شده است. در زون زاگرس چین خورده رسوبات پالئوزوئیک و مزوزوئیک و ترشیر بصورت هم شیب و با ضخامت زیاد رسوبگذاری شده و طی مراحل تکاملی خود (پلاتفرمی، بزرگ ناودیسی و بعد از کوهزایی) به شکل چین خورده امروزی در آمده است و هر یک از مراحل فوق خصوصیات و ویژگی‌های رسوبگذاری خاص خود را داشته‌اند.
زمین شناسی  

  لرزه خیزی  
 
محدوده مورد مطالعه از نظر تقسیمات زمین‌شناسی ایران در ایالت ساختاری زاگرس قرار گرفته است. کمربند چین‌خورده-گسلیده زاگرس خود از نظر ساختاری به محدوده‌هایی تقسیم می‌شود. قسمتی از منطقه مورد مطالعه در محدوده زاگرس بلند که زاگرس رورانده و زاگرس خرد شده نیز نامیده می‌شود، قرار می‌گیرد. عرض این بخش از زاگرس بین10 تا70 کیلومتر و درازای آن حدود1300 کیلومتر می‌باشد. از ویژگی‌های این بخش از زاگرس می‌توان به وجود طاقدیس‌های فشرده و نزدیک بهم و یا برگشته به سوی جنوب غرب اشاره کرد. مرز جنوب غربی این بخش از زاگرس را گروه گسل‌های جوان زاگرس تشکیل می‌دهند. در قسمت جنوب غربی این بخش از زاگرس، نوار چین‌خورده ساده زاگرس قرار می‌گیرد. این نوار با پهنای 250 کیلومتر دارای طولی حدود1300 کیلومتر درایران است که ادامه آن در شمال عراق و جنوب ترکیه نیز قابل تعقیب می‌باشد. این نوار از جنوب غربی به گسل پیشانی کوهستان محدود می‌شود. این گسل حد جنوبی رخنمون‌های آهک آسماری می‌باشد.
با توجه به نقشه لرزه زمین ساخت ایران و زمینلرزه‌های رخ داده، به نظر می‌رسد که گستره طرح از نظر لرزه‌ای فعال است. بر اساس مطالعات انجام شده و کاتالوگ زمینلرزه‌ها، رویدادهای لرزه ای این منطقه اساساً از نوع کم عمق می‌باشند.
لرزه خیزی  

  مخزن سد  
 
 
مخزن سد انحرافی تنظیمی دارای حجم مفید 75/3 میلیون متر مکعب به طول تقریبی 4 کیلومتر و عرض متوسط 140 متر می باشد. تراز نرمال در دریاچه 3/185 متر از سطح دریا  برآورد شده است.
مخزن سد

 

 
در این بخش به بیان اطلاعات فنی طرح در قالب آیتم‌های زیر پرداخته شده است:
  مشخصات بدنه    
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
نوع سد:
بتنی
عرض تاج:
13/2
ارتفاع از پی:
4/4
عرض در پی:
21/5
طول تاج:
148متر
حجم کل بدنه:
54800
مشخصات بدنه  
  مشخصات مخزن    
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
حجم کل مخزن:
75/3 میلیون متر مکعب
عرض دریاچه:
متوسط 140 متر
مساحت مخزن:
560هزارمترمربع
تراز نرمال:
-
طول دریاچه:
تقریبی 4 کیلومتر
 
 
مشخصات مخزن  
  سیستم انحراف آب    
 
انحراف آب به صورت دو مرحله ای با حداث فرازبند با عرض تاج 6 متر و تراز تاج 181 و دبی طراحی 1539 متر مکعب بر ثانیه می باشد.
سیستم انحراف آب  
  ابزار دقیق    
 
نوع ابزار اندازه گیری
علت استفاده
تنش سنج -پیزومتر-کرنش سنج-دماسنج-رطوبت سنج
به دلیل سطح آب در گمانه‌ها
تنش سنج -پیزومتر-کرنش سنج-دماسنج-رطوبت سنج
احتمال ریزش کنگلومرا
تنش سنج -پیزومتر-کرنش سنج-دماسنج-رطوبت سنج
انتقال از کنگلومرا به ماسه سنگ و گل سنگ
تنش سنج -پیزومتر-کرنش سنج-دماسنج-رطوبت سنج
(انتقال روباره زیاد است و تغییر شیب ناگهانی توپوگرافی)
تنش سنج -پیزومتر-کرنش سنج-دماسنج-رطوبت سنج
روباره کمترین حد است
تنش سنج -پیزومتر-کرنش سنج-دماسنج-رطوبت سنج
Zone فشارنده روباره m170
شتابنگار- دماسنج-رطوبت سنج (محل نیروگاه)
احتمال در لغزش پرتالها و اثر بر حوضچه و خروجی
ابزار دقیق  
  منابع قرضه و مشخصات آن    
 
منابع قرضه طرح سد تنظیمی-انحرافی، تونل انتقال و شبکه آبیاری و زهکشی اراضی آبخور سد چم شیر شامل دو منبع قرضه شن و ماسه با نام¬های «تلاقی خیرآباد-زهره»، «شله¬زار» جهت تامین مصالح مورد نیاز در تهیه بتن می¬باشد. منبع قرضه شن و ماسه «تلاقی خیرآباد-زهره» در فاصله سه کیلومتری پایین دست بند تنظیمی واقع شده است. منبع شن و ماسه شله زار در حدود 12 کیلومتری بالادست بند تنظیمی و در حاشیه جاده گچساران –گناوه واقع شده است. یک منبع قرضه خاک در حاشیه جاده آسفالته سردشت زیدون به دیلم واقع شده است که جهت احداث جاده دسترسی از آن استفاده می¬شود. سه منبع قرضه خاکی نیز در محدوده شبکه واقع شده¬اند. این منابع قرضه به نام¬های گماران، دره گپ و گربه¬ای شناخته می¬شوند. یک منبع قرضه سنگی از جنس آهک نیز جهت ابنیه در مسیر جاده زیدون به روستای عامری شناسایی شده است.
منابع قرضه و مشخصات آن  
  مشخصات کلی نیروگاه    
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
نوع نیروگاه:

رو زمینی

انرژی متوسط سالیانه:

90 گیگاوات ساعت

ظرفیت نیروگاه:

17مگاوات

نوع توربین:

توربین فرانسیس با محور افقی

مشخصات کلی نیروگاه  
  مشخصات تجهیزات نیروگاه    
 
سه واحد در مجموع 17 مگاوات
مشخصات تجهیزات نیروگاه  
  مشخصات ساختمان نیروگاه    
 
با بررسی های فنی و اقتصادی صورت گرفته و توجه به اعتماد پذیری عملکرد واحدها و افقی یا قائم بودن محور توربین، در مجموع تعداد سه واحد توربین فرانسیس با محور افقی با مجموع قدرت 17 مگاوات به عنوان ظرفیت نصب نیروگاه تنظیمی چمشیر معرفی می گردد.
 ساختمان نیروگاه آبی سد تنظیمی چمشیر با سه واحد فرانسیس با محور افقی از بخش‌های زیر تشکیل شده است.
1- سالن ماشین آلات (Machinery Saloon)
2- سالن تابلوها  MV Room))
3- اتاق کنترل (Control Room)
4- اتاق تابلوهای (PLC Room)
5- دیزل اضطراری (Diesel Room)
6- باتری خانه(Battery Room)
7- پایاب (Tailrace)
8- بای پاس (Bypass system)
9- انبار (Storage)
10- کارگاه (Workshop)
11- اتاق کابل ها (Cable Room)
12-  محوطه ترانس سرویس (Ax. Transformer)
13- محوطه نیروگاه (Yard Area)
14-  دفتر (Office)
15-  محوطه پست (Substation)
16- محوطه نیروگاه (Yard Area)
مشخصات ساختمان نیروگاه  
  مشخصات پایاب نیروگاه    
 
پایاب نیروگاه در زیر سالن ماشین قرار دارد و سه کانال، آب خروجی از درافت تیوبها را به کانال خروجی نیروگاه هدایت می‌کند. ابعاد پایاب در محل درافت تیوب به گونه‌ای است که جریان هیدرولیکی به سهولت استمرار داشته و عمق غرقابی را هم کنترل نماید. کانال های خروجی از پایاب به بیرون ساختمان هدایت می شوند و در محوطه بیرونی با یکدیگر تلاقی نموده و به یک کانال تبدیل می شوند. در محل تلاقی هر کانال با حوضچه خروجی، یک استاپلاک تعبیه خواهد شد تا در مواقع ضروری، بتوان یک واحد را از سایرین جدا نمود. تراز نرمال آب در پایاب در دبی طرح  برابر با 93 بوده که با محور توربین1/3 متر اختلاف رقوم خواهد داشت. کف پایاب در محل درافت تیوب برابر با 89 و در محل تلاقی کانال‌های پایاب،91/5 متر است.
مشخصات پایاب نیروگاه  
  مشخصات تونل‌های آب‌بر نیروگاه    
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
تعداد تونل‌های آب بر:
1 عدد
قطر تمام شده تونل:
6/4 متر
طول تونل‌ آب بر:
7462 متر
نوع پوشش:
بتنی
شکل مقطع تونل:
دایره‌ای
مجموع حفاری‌های سطحی و زیر زمینی:
261 هزار متر مکعب
قطر حفاری:
3/5  متر
ظرفیت تخلیه:
30  متر مکعب در ثانیه
مشخصات تونل‌های آب بر نیروگاه  
  مشخصات پست و کلیدخانه    
 

نام مصرف کننده

توان الکتریکی مورد نیاز
بر حسب KW
ظرفیت ترانسفورماتور

دستگاه TBM و تجهیزات جانبی

3920

C: 5MVA-33KV/400V

کارگاه سگمنت Segment

900

C: 12KVA-33KV/400V

سنگ شکن- بچینگ و تجهیزات وابسته

720

C: 1000KVA-33KV/400V

ساختمان امور اداری و مدیریت

25

 

امور رفاهی و خوابگاهی

425

C: 630KVA-33KV/400V

جمع

5990

 
مشخصات پست و کلیدخانه  
  مشخصات مجاری    
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
طول تونل آب‌بر:
1عدد
قطر تمام شده تونل:
6/4 متر
قطر تونل آب‌بر:
7462 متر
نوع پوشش:
بتنی
شکل مقطع تونل:
دایره ای
مجموع حفاری های سطحی و زیر زمینی:
261 هزار متر مکعب
قطر حفاری:
3/5 متر
ظرفیت تخلیه:
30 متر مکعب در ثانیه
مشخصات مجاری انتقال آب  
  سازه‌های ورودی    
 
سد انحرافی تنظیمی
تونل انتقال آب
کانال سرپوشیده از خروجی تونل تا ابتدای فوربی (حوضچه آبگیر)
فوربی (حوضچه آبگیر)
سازه‌های ورودی مجاری انتقال آب  
  سازه‌های خروجی    
 
- لوله تغذیه به محل نیروگاه
- نیروگاه برقابی
- لوله انتقال آب از نوع GRP
- کانال انتقال ذوزنقه‌ای تا ابتدای شبکه آبیاری
سازه‌های خروجی مجاری انتقال آب  
  جاده‌های دسترسی و پل‌ها    
 
1 - مشخصات جاده‌های دسترسی:
 
مشخصه
مقدار
طول کلی جاده های دسترسی

حدود 12 کیلومتر

 
شامل جاده دسترسی به بند، جاده دسترسی به خروجی تونل و جاده دسترسی ورودی به خروجی تونل می باشد
 
2 - مشخصات فنی پل‌های طرح:
مشخصه
مقدار
تعداد کل های پل ها
23عدد
 
 
3 - مشخصات تونل‌های دسترسی:
این طرح شامل تونل دسترسی نمی باشد
مشخصات فنی جاده‌های دسترسی و پل‌ها  
  عملیات تکمیلی و سازماندهی    
 
1 - ساختمان‌های دائم:
جهت اسکان عوامل کارگاهی کارفرما و مشاور و نیز تامین فضای اداری مورد لزوم احداث ساختمانهای دائم بشرح ذیل در نظر گرفته شده است:
 
ردیف
شرح
مساحت
1
ساختمان بهره برداری و نگهبانی در دو طبقه

100متر

اطلاعات فنی عملیات تکمیلی و سازماندهی  
    شبکه آبیاری و زهکشی    
 

شرح

مقدار
مساحت کل شبکه (هکتار):

36794

طول کل کانال اصلی(کیلومتر)

89

طول کل کانال درجه یک (کیلومتر)

46

طول کانال درجه دو (کیلومتر)

80

طول کل زهکش اصلی (کیلومتر)

19

طول کل رهکش درجه یک (کیلومتر)

52

طول کل زهکش درجه دو (کیلومتر)

129

طول کل لوله اصلی (کیلومتر)

99

طول کل لوله نیمه اصلی (کیلومتر)

180

 


 

با توجه به شرایط و پیشرفت پروژه، هنوز مستند تصویری تهیه نشده است
 
 
 
  مشاهده مجریان شرکت آب و نیرو
  آدرس تماس : بزرگراه مدرس، تقاطع آفریقا، خیابان بیدار شماره 3
تلفن : 021-27821
فکس : 26213732-021
  info-zehkeshichamshir@iwpco.ir
   
 

  آدرس تماس

 • آدرس تماس : بزرگراه مدرس، تقاطع آفریقا، خیابان بیدار شماره 3 (40 قدیم)
 • تلفن : 021-27821
 • فکس : 26213732-021
 • ایمیل : info[at]iwpco.ir