سال تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین

طرح سیاه بیشه

مطالعات اولیه ایجاد نیروگاه‌های تلمبه ذخیره‌ای در ایران با درخواست از مهندسین مشاور بلژیکی در منطقه البرز و در قالب همکاری بین دو دولت ایران و بلژیک آغاز شد که در سال 1349 گزارشات اولیه آن توسط شرکت تراکسیونل بلژیک به وزارت نیرو ارائه شد. طبیعت مطقهعملیات مقدماتی زمین‌شناسی در اوائل سال 1357 شروع گردید که با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و قطع همکاری مشاورین خارجی متوقف شد.
 • معرفی طرح
 • اطلاعات پایه
 • اطلاعات فنی
 • شرکتهای همکار
 • آلبوم
 • فیلم
 • ارتباط با طرح
 
در این بخش به معرفی طرح در قالب آیتم‌های زیر پرداخته شده است:
معرفی  

  اهداف    
 
 • ایجاد تعادل در شبکه مصرفی کشور در ساعت‌های پربار و کم بار مصرف
 • تولید انرژی برق‌‌آبی با ظرفیت 1040 مگاوات در ساعت‌های پر بار مصرف
 • مصرف انرژی الکتریکی با ظرفیت 960 مگاوات در ساعت‌های کم بار مصرف
 • کاهش هزینه‌های استهلاک نیروگاه‌های حرارتی به میزان سالانه 19میلیون دلار
 

  تاریخچه و سوابق    
 
مطالعات اولیه ایجاد نیروگاه‌های تلمبه ذخیره‌ای در ایران با درخواست از مهندسین مشاور بلژیکی در منطقه البرز و در قالب همکاری بین دو دولت ایران و بلژیک آغاز شد که در سال 1349 گزارشات اولیه آن توسط شرکت تراکسیونل بلژیک به وزارت نیرو ارائه شد.
طبیعت مطقهعملیات مقدماتی زمین‌شناسی در اوائل سال 1357 شروع گردید که با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و قطع همکاری مشاورین خارجی متوقف شد.
در سال 1362 مطالعات طراحی فاز 2 و تهیه اسناد مناقصه توسط شرکت مشانیر/ لامایر آغاز شد، که در سال 1364 به پایان رسید. در فاصله سالهای 1364 تا 1371 کارهای مطالعاتی تکمیلی و طراحی جزئیات توسط شرکت مشانیر/ لامایر تکمیل گردید و در همین سال‌ها جهت تسریع در انجام کارهای اجرائی بعضی از قسمت‌های پروژه مانند ساخت تونل‌های انحراف سدهای بالادست و پائین‌دست،‌  قسمتی از تونل دسترسی به مغار نیروگاه، تونل زهکشی نیروگاه به همراه بعضی از آزمایشات انفجاری و تراکم صحرائی تکمیل گردید که این فعالیت‌ها تا سال 1371 ادامه داشت.
کلیه عملیات اجرائی از سال 1371 تا سال 1380 متوقف شد که مجدداً کارهای اجرایی با عملیات تزریق تونل‌های انحراف در سال 1381 از سر گرفته شد، بازنگری فنی و اقتصادی طرح نیز که از سال 1378 توسط شرکت‌های EDF فرانسه و مشانیر آغاز گردیده بود در سال 1381 به اتمام رسید.
طی سال‌های 1381 و 1382 اسناد مناقصه تهیه گردیده و عملیات اجرایی این طرح با مشارکت و همکاری پیمانکاران ایرانی نظیر فراب، تابلیه، کیسون، بتا و مکانیک خاک مجددا آغاز شد. پیش‌بینی می‌شود که این طرح ملی در اواخر سال 1389 به بهره‌برداری برسد.
 

  موقعیت و جانمایی    
 
ساختگاه طرح سد و نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه بیشه واقع درموقعیت و جانمایی سد سیاه بیشه
 • 125 کیلومتری شمال تهران
 • 10 کیلومتری شمال تونل کندوان
 • در مجاورت روستای سیاه بیشه

قرار گرفته است و لذا طرح، به همین نام خوانده می‌شود.

 

  مشخصات رودخانه    

 
طرح سد و نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه بیشه در محدوده سد بالا بر روی رودخانه چالوس و در محدوده سد پائین در محل تلاقی رودخانه‌های چالوس و گرمرودبار در مجاورت روستای ورکلو واقع شده است.
 
  ویژگی‌ها    
 
 1. اولین نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای ایران
 2. اولین سدهای سنگریزه‌ای با پوشش بتنی در ایران (CFRD)
 3. نزدیکی پروژه به شهر تهران به عنوان بزرگترین محل مصرف برق
 4. قریب به 20 سال مطالعات مهندسی در پروژه، توسط مهندسین مشاور ایرانی و خارجی
 5. عدم ‌وابستگی به تأمین آب شرب و کشاورزی
 6. کوچک بودن حجم مخازن و کم بودن تأثیرات سوء زیست‌محیطی، اقتصادی، اجتماعی و خسارت مخاز

در این بخش به بیان اطلاعات پایه طرح در قالب آیتم‌های زیر پرداخته شده است:

  توپوگرافی  
 
محدوده رشته کوه‌های البرز با توجه به ساختار متفاوت و متغیر زمین شناسی به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. پروژه سیاه‌بیشه در شمال رشته کوه‌های البرز (بخش شمالی)، در محل طبقات اصلی زمین شناسی و در منطقه لایه‌بندی شده به لحاظ زمین شناسی، واقع شده است. به‌واسطه گسل کندوان، بخش شمالی رشته کوه‌های البرز در ساختار شمشک قرار گرفته‌اند.
اجزای اصلی طرح شامل، مخزن سد بالا و سازه‌های وابسته، تونل‌های آبرسان، مخازن فشارشکن و بخش ابتدایی از شافت‌های تحت فشار که در محدوده گسل اصلی فعال (Main Trust Fault) می‌باشد، همگی در ساختار شمشک قرار خواهند گرفت. این بخش عمدتاً شامل شیل، لای و ماسه سنگ می باشد.
بخش‌های دیگر پروژه از جمله، قسمت پایین دست شافت‌های مایل، مغار نیروگاه، مغار ترانسفورمر، تونل‌های پایاب و سد پایین و سازه‌های وابسته در توالی ساختارهای روتر و درود قرار گرفته‌اند و عمدتاً شامل سنگ آهک با ترکیبات و توزیع متفاوت ماسه سنگ و شیل و سنگ های آذرین از نوع نفوذی و خروجی مس می‌باشند.
توپولوژی  

  هواشناسی  
 
پروژه سیاه بیشه در منطقه کوهستانی البرز شمالی و در فاصله 125 کیلومتری شمال تهران، با آب و هوایی تابستانی و زمستانی واقع گردیده است. بلندی نواحی، بادهای فصلی و میزان بارندگی ها (برف، باران و تگرگ) شرایط جوی منطقه را متأثر می‌سازد.
زمستان‌های شدید و بارش برف در نیمه دوم فصل سوم سال، مشکلات شدید کاری و حمل و نقل را در محدوده پروژه ایجاد می‌نماید. در جدول زیر میزان حداقل و حداکثر درجه حرارت در محدوده سد بالا و پایین پروژه نمایش داده شده است.
 

درجه حرارت

سد پایین
سد بالا
حداکثر

35+

34.5+

حداقل

18-

27-
 
متوسط درجه حرارت هوای سالانه در محدوده سد بالا برابر 7 درجه سانتی‌گراد و در محدوده سد پایین 9 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.
هواشناسی منطقه  

  هیدرولوژی  
 
با افزایش ارتفاع عمدتاً میزان بارندگی افزایش می‌یابد. اندازه‌گیری میزان بارش به‌علت پراکندگی حوضه مورد نظر و با توجه به اختلاف فاصله ایستگاه‌های باران سنجی به لحاظ ارتفاعی و فواصل زیاد، کار دشواری است.
در محدوده پروژه، حداکثر میزان بارش در ماه‌های بهمن و اسفند(February, March) تا اردیبهشت و خرداد (May, June) حادث می‌شود و حداکثر میزان بارش 300 میلی‌متر می‌باشد.
متوسط دبی ورودی به مخزن سد پایین در حدود 67.1 متر مکعب بر ثانیه برآورد گردیده است. دبی خروجی سد بالا به نسبتی بین دو محدوده آبخیز تقسیم می‌شود. با این وجود، اختلاف میزان بارش متوسط بین گرم رودبار(400 میلی‌متر در سال، برای قسمت پایین حوضه آبریز) و شمال کندوان(950 میلی‌متر در سال950، برای قسمت بالایی حوضه آبریز) بر روی مشخصات جریان تأثیر خواهد گذاشت.

متوسط جریان ورودی در مخزن سد بالا و پایین

 
مساحت حوضه آبریز
جریان ورودی در سال‌های 91-90
 متوسط جریان ورودی

 مخزن سد پایین

93.8 هکتو متر مربع

23.6 هکتو متر مکعب در سال

49.2 هکتو متر مکعب در سال

 مخرن سد بالا

19.3 هکتو متر مربع

6.5 هکتو متر مکعب در سال

13.5 هکتو متر مکعب در سال

 
هیدرولوژی  

  سیلاب  
 

میزان سیلاب با دوره بازگشت 1000 و10.000 ساله در مخازن سد بالا و پایین

 

 

 دوره بازگشت 1000 ساله

دوره بازگشت 10.000 ساله

 متوسط دبی خروجی روزانه

حداکثر دبی خروجی

 متوسط دبی خروجی روزانه

 حداکثر دبی خروجی

 مخزن سد پایین

120m³/sec

240m³/sec

165m³/sec

330m³/sec

 مخرن سد بالا

38m³/sec

76m³/sec

53m³/sec

106m³/sec

 

 

میزان سیلاب سیستم‌های انحراف سدهای بالا و پایین

 

 
 حداکثر سیلاب 20 ساله
حداکثر سیلاب 100 ساله
نتایج سال 1983 با دوره بازگشت 20ساله

 مخزن سد پایین

74m³/sec

1415m³/sec

360m³/sec  

 مخرن سد بالا

24m³/sec

45m³/sec

80m³/sec

 

 

 

 
  حداکثر دبی با دوره بازگشت 10.000 ساله
PMF / PMP
نسبت
 مخزن سد پایین 330m³/sec 910m³/sec 2.74
 مخرن سد بالا 106m³/sec 190m³/sec 1.8
 

 

سیلاب  

  کیفیت آب  
 
متوسط ذرات معلق (بار مواد غوطه ور) سالانه در محدوده کوه‌های البرز، به‌طور قابل ملاحظه‌ای درخور تغییر می‌باشد و در یک رنج تقریبی مشخص 300ton/year/km²  تا 2000ton/year/km²  قرار دارد.
بر پایه اندازه‌گیری‌های انجام شده در نزدیکی محدوده سد پایین (رودخانه چالوس در پل ذغال و سد کرج) مقدار کلی رسوبات 750ton/year/km² می‌باشد.
برآورد انجام شده توسط مشارکت لامایر-مشانیر، وزن خشک رسوبات ته نشینی را 1,09ton/m³  نشان می‌دهد (10% ماسه، 45% لای، 45%رس)
کیفیت آب  

  رسوب گذاری
 
میانگین سالانه فرسایش رسوبات در مخزن بالا 1118ton/km² و در مخزن پایین 660ton/km²  تخمین زده شده است. این نتایج نشان می دهد که فرسایش سالانه تخمین زده شده در حوضچه بالایی 170% نسبت به حوضچه پایینی بیشتر است.
رسوب گذاری  

  برنامه‌ریزی منابع آب  
 
با توجه به ماهیت سدهای تلمبه ذخیره‌ای، همواره حجم معین آب بین مخازن بالا و پایین جابجا می‌شود. موارد حائز اهمیت از نظر برنامه‌ریزی منابع آب، در دوره‌های آبگیری و بهره برداری این گونه طرح‌ها بطور کلی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
1. دوره آبگیری
در این دوره معمولاً مخزن بالا تا حداکثر تراز بهره‌برداری آبگیری می‌شود و لازم است که آبگیری در مخزن پایین تا حداقل تراز بهره‌برداری صورت گیرد. همچنین حق آبه‌های پایین دست و موارد محیط زیستی در پایین دست مخازن مذکور باید در نظر گرفته شود.
2. دوره بهره برداری
در این دوره بخشی از آبدهی روزانه رودخانه که مازاد بر حجم مفید مخزن بالا (که پس از بهره‌برداری در حالت توربین و انتقال به سد پایین، مجدداً به مخزن بالا برنمی گردد) می‌باشد، درسیستم تولید نیرو استفاده شده و بخشی دیگر از آن به اندازه حداقل مورد نیاز برای حق آبه‌های پایین دست، در رودخانه رها می‌شود که نیازمند برنامه‌ریزی می‌باشد. همچنین در مخزن پایین، رها سازی اجباری آب مازادی که از مخزن بالا توربین شده است و همچنین رها سازی ورودی مخزن پایین از دو رودخانه گرم رودبار و چالوس جهت نگهداشتن سطح مخزن در حداقل تراز بهره برداری و حفظ حجم خالی مورد نیاز در مخزن حائز اهمیت می باشد.
با توجه به حجم قابل ملاحظه آب اضافی که روزانه از طریق تونل تخلیه کننده تحتانی از مخزن پایین تخلیه می شود می‌توان تمهیداتی از قبیل نصب توربین در خروجی تونل تخلیه کننده تحتانی جهت استفاده بهینه از آب خروجی در نظر گرفت.
برنامه ریزی منابع آب  

  زمین شناسی
 
 محدوده طرح سیاه بیشه (نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای) در شمال ایران و بین شهرهای تهران-چالوس و در دامنه شمالی البرز مرکزی که بخشی از آنتی‌کلاین و سنکلاین‌های موازی شکل دهنده مرز جنوبی گودال کاسپین است، قرار دارد. طرح سیاه‌بیشه تقریباً در 4 کیلومتری گسل تراستی کندوان قرار گرفته که در زمین‌شناسی ایران ساختار تکتونیکی حائز اهمیت بسیار است و رشته کوه البرز را در محدوده مرکزی به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم نموده است. در بخش جنوبی سازنده کرج با سن سنوزوئیک گسترش دارد و در بخش شمالی آن که پروژه سیاه بیشه در آن قرارگرفته است سازندهای مربوط به دوران اول و دوم زمین شناسی ایران گسترش یافته‌اند.
زمین شناسی  

  لرزه خیزی  
 
از گسل‌های مهم ساختگاه سدهای سیاه بیشه، گسل کندوان، طالقان، شمال البرز، شمال تهران، خزر و گسل اصلی معکوس ناحیه ساختگاه را می‌توان نام برد. بیشترین زمین لرزه باورپذیر این ناحیه 7.4 ریشتر بوده و بزرگترین زمین لرزه حاصله از نزدیکترین گسل( گسل کندوان)، 7.2 ریشتر می‌باشد.
بیشترین شتاب زمین لرزه باورپذیری که از این گسل‌ها می‌تواند به ساختگاه وارد شود در حدود 0.59g افقی در ناحیه سد پایین و 0.41g قائم در ناحیه سد بالا می‌باشد.
شتاب‌های بدست آمده برای Operational Base Level (سطح عملکردی) برابر 0.25gافقی
و برای سطح Maximum Design Level (بیشینه طراحی) برابر 0.34gافقی می‌باشد.
 
لرزه خیزی  

  مخزن سد

 

 
مشخصه

سد بالا

سد پایین

حداقل تراز بهره‌برداری 2376 متر از سطح دریا 1885.5 متر از سطح دریا
حداکثر تراز بهره‌برداری  2407.6 متر از سطح دریا 1905.2 متر از سطح دریا
حجم مفید مخزن 3.642.858 مترمکعب 3707105 مترمکعب
طول مخزن 1000 متر 1100 متر
 
مخزن سد
در این بخش به بیان اطلاعات فنی طرح در قالب آیتم‌های زیر پرداخته شده است:
  مشخصات بدنه    
 

سد بالا

مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
نوع سد:
سنگریزه‌ای با رویه بتنی (CFRD)
عرض در پی:
230 متر
ارتفاع از پی:
5/82 متر
حجم کل بدنه:
7/1 میلیون مترمکعب
طول تاج:
436 متر
حجم کل بتن‌ریزی:
13.200 متر مکعب
عرض تاج:
12 متر
 
 

 

سد پایین

مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
نوع سد:
سنگریزه‌ای با رویه بتنی (CFRD)
عرض در پی:
420 متر
ارتفاع از پی:
102 متر
حجم کل بدنه:
8/2 میلیون مترمکعب
طول تاج:
332 متر
حجم کل بتن‌ریزی:
16.000 متر مکعب
عرض تاج:
12 متر
 
 

 

مشخصات بدنه  
  مشخصات مخزن    
 

سد بالا

مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
حجم کل مخزن:
4.344.220  مترمکعب
عرض دریاچه:
400  متر
مساحت مخزن:
186 کیلومتر مربع
تراز نرمال:
5/2406+ متر
طول دریاچه:
1000 متر
 
 
 

سد پایین

مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
حجم کل مخزن:
6874709 متر مکعب
عرض دریاچه:
1000 متر
مساحت مخزن:
244 کیلومتر مربع
تراز نرمال:
4/1905+ متر
طول دریاچه:
1100 متر
 
 
مشخصات مخزن  
  سیستم انحراف آب    
 

سد بالا

مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
موقعیت:
جناح راست
قطر حفاری پس از لاینینگ:
2.95 متر
تعداد تونل‌های انحراف:
1 رشته
حجم حفاری سطحی:
-----
طول تونل انحراف:
584 متر
حجم حفاری زیرزمینی:
3935 متر مکعب
شکل مقطع تونل:
دایره‌ای
ظرفیت تخلیه:
9/22 مترمکعب درثانیه
نوع پوشش:
بتنی
نوع- ارتفاع و حجم فرازبند:
خاکی- 5000 مترمکعب
قطر حفاری تونل:
95/2 متر
نوع- ارتفاع و حجم نشیب‌بند:
-----
 

سد پایین

مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
موقعیت:
جناح راست
قطر حفاری پس از لاینینگ:
4 متر
تعداد تونل‌های انحراف:
1 رشته
حجم حفاری سطحی:
-----
طول تونل انحراف:
728متر
حجم حفاری زیرزمینی:
8792 مترمکعب
شکل مقطع تونل:
نعل اسبی
ظرفیت تخلیه:
32 مترمکعب در ثانیه
نوع پوشش:
بتنی
نوع- ارتفاع و حجم فرازبند:
خاکی- 15000 مترمکعب
قطر حفاری تونل:
4 متر
نوع- ارتفاع و حجم نشیب‌بند:
-----
سیستم انحراف آب  
  ابزار دقیق    
 
سد بالا
[Surface Displacement Point (Fill Structure) [USP
[Cross Arm Extensometer[UEX
[Surface Displacement Point (Concrete Structure) [UCS
[Vertical Joint Meter [UJM
[Vertical Inclinometer & Settlement Measurement [UISM
[In Place Inclinometer [UIM
[Hydraulic Settlement Cell [UHS
[Permeter Joint Meter [UPM
[Electro Levels [UEL
[Total Pressure Cell [UEP
 
[Electrical Piezometer [UPP
 
سد پایین
[Surface Displacement Point (Fill Structure) [USP
[Cross Arm Extensometer[UEX
[Surface Displacement Point (Concrete Structure) [UCS
[Vertical Joint Meter [UJM
[Vertical Inclinometer & Settlement Measurement [UISM
[In Place Inclinometer [UIM
[Hydraulic Settlement Cell [UHS
[Permeter Joint Meter [UPM
[Electro Levels [UEL
[Total Pressure Cell [UEP
 
[Electrical Piezometer [UPP
ابزار دقیق  
  سر ریز    
 

سد بالا

مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
موقعیت:
جناح چپ
ظرفیت تخلیه:
203 متر مکعب بر ثانیه
نوع سرریز:
آزاد پلکانی
طول شوت:
635 متر
 
 
عرض شوت:
20 متر
 
 

سد پایین

مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
موقعیت:
جناح چپ
ظرفیت تخلیه:
860 متر مکعب بر ثانیه
نوع سرریز:
آزاد پلکانی
طول شوت:
308 متر
 
 
عرض شوت:
30 متر
سر ریز  
  منابع قرضه و مشخصات آن    
 

سد بالا

منبع
مشخصه
مقدار
معدن 1
حجم سنگ قابل استحصال:
5/2 میلیون متر مکعب
 
 

سد پایین

منبع
مشخصه
مقدار
معدن 2
حجم سنگ قابل استحصال:
2/0 میلیون متر مکعب
معدن 4
حجم سنگ قابل استحصال:
5/3 میلیون متر مکعب
منابع قرضه و مشخصات آن  
  مشخصات کلی نیروگاه    
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
نوع نیروگاه:
تلمبه ذخیره‌ای- زیرزمینی
نوع توربین:
فرانسیس
ظرفیت نیروگاه:
1040 مگاوات
انرژی متوسط سالیانه:
 
مشخصات کلی نیروگاه  
  مشخصات تجهیزات نیروگاه    
 
مشخصه
مقدار
تعداد توربین:
4 واحد

قدرت هر توربین:

260 مگاوات
راندمان حداکثر:
97 درصد
ارتفاع طراحی توربین:
500 متر
دبی عبوری از هر توربین (در زمان تولید)
65 متر مکعب بر ثانیه
دبی عبوری از هر توربین (در زمان مصرف)
50 متر مکعب بر ثانیه

سازنده توربین:

فویت زیمنس فوجی

تعداد و ظرفیت ترانسفورماتورهای اصلی:

105*13 مگاولت آمپر تکفاز

تعداد و ظرفیت ترانسفورماتورهای کمکی:

10*3 مگاولت آمپر سه فاز

نسبت تبدیل ترانسفورماتورهای اصلی:

18 کیلووات / 400 کیلوولت

آمپدانس اتصال کوتاه

14 ~ 12 درصد

تعداد و نوع ژنراتورها:
4 واحد سنکرون
قدرت خروجی هر ژنراتور:
260 مگاوات
ولتاژ اسمی هر ژنراتور:
18 کیلوولت
سرعت چرخش ژنراتور:
500 دور در دقیقه
جریان اسمی ژنراتور:
12500 آمپر
سازنده ژنراتور:
زیمنس

ظرفیت ژنراتور برق اضطراری:

9/1 مگاوات

نوع توربین اضطراری:

دیزلی

سیستم خنک‌کننده ترانسفورماتورها:

OFWF (ODWF)

فرکانس نامی ترانسفورماتور:

50 هرتز

مشخصات تجهیزات نیروگاه  
  مشخصات ساختمان نیروگاه    
 
1.مغار نیروگاه:
 
طول
عرض
ارتفاع
131متر
5/24 متر
5/46 متر
 
2.مغار ترانسفورماتور:
 
طول
عرض
ارتفاع
5/160متر
5/15 متر
27 متر
 
3.مغار دریچه‌ها:
 
طول
عرض
ارتفاع

5/90 متر

5/5 متر
5/10 متر
 
 
مشخصات ساختمان نیروگاه  
  مشخصات پایاب نیروگاه    
 
فعلا در این رابطه اطلاعاتی موجود نمی‌باشد.
مشخصات پایاب نیروگاه  
  مشخصات تونل‌های آب‌بر نیروگاه    
 
فعلا در این رابطه اطلاعاتی موجود نمی‌باشد.
مشخصات تونل‌های آب بر نیروگاه  
  مشخصات پست و کلیدخانه    
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
نوع
GIS
تعداد خطوط فشار قوی خروجی
1+3
سطح ولتاژ

400 کیلوولت

تعداد فیدرهای ورودی کابل XLPE
4
مشخصات پست و کلیدخانه  
  مشخصات مجاری    
 
مشخصه
مقدار
تعداد:
2 رشته
مقطع:
دایره‌ای
قطر هر تونل آبرسان:
5/7 متر قطر مقطع بتنی
5 متر قطر مقطع فولادی
قطر حفاری:
9/6  متر
طول تونل سمت چپ:

2021 متر تا سرچ تانک

طول تونل سمت راست:

2190 متر تا سرچ تانک

نوع پوشش تونل آبرسان سمت چپ:

2011 متر پوشش بتنی
252 متر پوشش فولادی

نوع پوشش تونل آبرسان سمت راست:
1978 متر پوشش بتنی
263 متر پوشش فولادی
ظرفیت آبگذری هر تونل در حالت توربین:
130متر مکعب بر ثانیه
ظرفیت آبگذری هر تونل در حالت پمپ:
100متر مکعب بر ثانیه
قطر شفت‌های مایل:

5 متر

طول هر شفت مایل:
540 متر
نوع پوشش شفتهای مایل:
فولادی

قطر تونل پایاب:

7 متر

مشخصات مجاری انتقال آب  
  سازه‌های ورودی    
 
مشخصه
تعداد
ابعاد (متر)
وزن (تن)
دریچه‌های ورودی اضطراری:
2 سری
2 تکه
4/5 در 1/5
110
دریچه‌های تعمیراتی:
1 سری
3 تکه
4/5 در 2/5
5/44
آشغال‌گیرها:
2 سری
14×10
85
 
سازه‌های ورودی مجاری انتقال آب  
  سازه‌های خروجی    
 
مشخصه
تعداد
ابعاد (متر)
وزن (تن)
دریچه های خروجی (Bulkhead)
2 سری
1/7 در 2/5
5/56
آشغال‌گیرها:
2 سری
6/13 در 5/9
88
 
سازه‌های خروجی مجاری انتقال آب  
  جاده‌های دسترسی و پل‌ها    
 
1.مشخصات فنی جاده‌های دسترسی:
 

سد بالا

عنوان جاده
متوسط عرض (متر)
طول (متر)
جاده دسترسی از جاده چالوس به سد بالا
8
1499
جاده دسترسی به خروجی تونل تخلیه کننده تحتانی از طریق تاج سد بالا
7/8
1171
جاده دسترسی به مخازن فشارشکن از طریق تاج سد بالا
5/10
3000
جاده دسترسی به ورودی تونل تخلیه کننده تحتانی از طریق تاج سد بالا
11
878
جاده دسترسی به اتاقک دریچه‌های ورودی آبراهه‌ها از طریق تاج سد بالا
---
---
 
 

سد پایین

عنوان جاده
متوسط عرض (متر)
طول (متر)
جاده دسترسی به شهرک دریابک که از جاده چالوس منشعب شده است
7
2265
جاده دسترسی به تاج سد پایین انشعاب از جاده دریابک
10
380
جاده دسترسی به محوطه پست GIS، ادامه این جاده به ساختمان اداری و سپس به ورودی تونل دسترسی اصلی به مغار نیروگاه (MAT) ختم خواهد شد. این جاده ادامه جاده دسترسی به تاج سد می‌باشد.
9/7
750
جاده ارتباطی سد پایین به سد بالا. این جاده از جاده ردیف 3 و از نزدیکی ورودی تونل دسترسی اصلی انشعاب گرفته و به جاده دسترسی به مخازن فشارشکن در سد بالا منتهی می‌شود.
7
4030
جاده دسترسی به AGC
7
1000
جاده دسترسی به NAG
7
1800

جاده دسترسی به گالری دسترسی میانی به شافتهای تحت فشار (Intermediate Adit)

7

1700

جاده دسترسی به مخازن فشارشکن

7

4030

جاده دسترسی به اتاقک جابجایی در آبراهه ها

7

520

جاده دسترسی به دفاتر کارفرما و مشاور

7

550

جاده دسترسی به دفاتر پیمانکاران مشارکت B

7

1200

جاده دسترسی به ورودی تونل تخلیه کننده تحتانی از طریق تاج سد پایین

6

500

جاده دسترسی به خروجی تونل تخلیه کننده تحتانی از طریق تاج سد پایین

---

---

 
2.مشخصات فنی پل‌های طرح:
 
عنوان پل
عرض (متر)
طول (متر)
نوع سازه
پل روی سرریز سد بالا
5/7
6/21
فلزی با رویه بتنی(کامپوزیت)
پل روی سرریز سدپایین
2/6
5/31
فلزی با رویه بتنی(کامپوزیت)
پل روی رودخانه گرم رودبار
8
62

فلزی با رویه بتنی(کامپوزیت)

 
مشخصات فنی جاده‌های دسترسی و پل‌ها  
  عملیات تکمیلی و سازماندهی    
 
فعلا در این رابطه اطلاعاتی موجود نمی‌باشد.
اطلاعات فنی عملیات تکمیلی و سازماندهی

برای مشاهده هر یک از فیلم‌های زیر بر روی تصویر پیش‌نمایشی مربوطه کلیک کنید.
 

طرح سد و نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه بیشه  

طرح سد و نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه بیشه

زمان این فیلم 17 دقیقه و 6 ثانیه می‌باشد.
تاریخ تهیه: 20/12/84
نمایش فیلم: طرح سد و نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه بیشه
  مشاهده مجریان شرکت آب و نیرو
  آدرس تماس : بزرگراه مدرس، تقاطع آفریقا، خیابان بیدار شماره 3
تلفن : 021-27821
فکس : 26213732-021
  info@iwpco.ir
   
 

  آدرس تماس

 • آدرس تماس : بزرگراه مدرس، تقاطع آفریقا، خیابان بیدار شماره 3 (40 قدیم)
 • تلفن : 021-27821
 • فکس : 26213732-021
 • ایمیل : info[at]iwpco.ir