سال تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین

گتوند

پس از بررسی توانایی بالقوه برق‌آبی حوضه آبریز رودخانه کارون در سال‌های دهه40‍ هجری شمسی (60 میلادی) مساله توسعه و ایجاد مخازن ذخیره‌ای بزرگ بین کیلومتر 490 رودخانه (محل کنونی سد مخزنی شهید عباسپور) و کیلومتر 800 رودخانه از اولویت خاصی برخوردار گردید. جهت توسعه رودخانه کارون در بخش بین گتوند و سد شهید عباسپور ( کیلومتر 371.6 رودخانه)، پیشنهاداتی توسط شرکت "هارزا" در سال 1346، "موننکو" در سال 1354 و "ایکرز" در سال 1361 ارائه شد. اولین ساختگاه در پایین دست سد شهید عباسپور، پروژه "گدارلندر" می‌باشد که مطالعات آن توسط مشاورین مشانیر - لامایر انجام گردیده است.
 • معرفی طرح
 • اطلاعات پایه
 • اطلاعات فنی
 • شرکتهای همکار
 • آلبوم
 • فیلم
 • ارتباط با طرح
در این بخش به معرفی طرح در قالب آیتم‌های زیر پرداخته شده است:
معرفی  

اهداف

 • تولید انرژی برق‌آبی به میزان 4500 گیگاوات ساعت در سال
 • کنترل سیلاب‌های فصلی رودخانه کارون و آب‌های خروجی از سد‌های بالا دست
 • تنظیم آب کشاورزی پایین‌دست
 • ایجاد جاذبه‌های گردشگری

تاریخچه و سوابق

پس از بررسی توانایی بالقوه برق‌آبی حوضه آبریز رودخانه کارون در سال‌های دهه40‍ هجری شمسی (60 میلادی) مساله توسعه و ایجاد مخازن ذخیره‌ای بزرگ بین کیلومتر 490 رودخانه (محل کنونی سد مخزنی شهید عباسپور) و کیلومتر 800 رودخانه از اولویت خاصی برخوردار گردید. جهت توسعه رودخانه کارون در بخش بین گتوند و سد شهید عباسپور ( کیلومتر 371.6 رودخانه)، پیشنهاداتی توسط شرکت "هارزا" در سال 1346، "موننکو" در سال 1354 و "ایکرز" در سال 1361 ارائه شد. اولین ساختگاه در پایین دست سد شهید عباسپور، پروژه "گدارلندر" می‌باشد که مطالعات آن توسط مشاورین مشانیر - لامایر انجام گردیده است. همچنین 3 ساختگاه پایین دست نیز توسط این مشاورین مورد بررسی قرار گرفت که موقعیت تقریبی آنها عبارتست از: گزینه 1: کیلومتر 440 رودخانه گزینه 2: کیلومتر 419 رودخانه گزینه 3: شامل 2 زیرگزینه کیلومتر 383 رودخانه و کیلومتر 377 رودخانه در نهایت قرارداد خدمات مهندسی پروژه "گتوندعلیا" توسط کارفرما با مشاورین مشانیر-کایتک منعقد می گردد که هدف از آن بررسی و امکان سنجی اجرای طرح در ساختگاه فعلی بوده است. در مجموع مطالعات اولیه توسط شرکت های مشانیر و کایتک چین در سال 1376 پایان و توسط شرکت لامایر مورد بازنگری قرار گرفت. در سال 1382 شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس به عنوان مشاور طرح جهت تکمیل مطالعات مرحله دوم و نظارت بر عملیات اجرایی انتخاب گردید. عملیات احداث تونل‌های انحراف طرح سد و نیروگاه گتوندعلیا در اردیبهشت ماه سال 1376 و عملیات اصلی ساختمانی سد در سال 1380 آغاز شد و انحراف کامل آب رودخانه نیز پس از پایان عملیات اجرایی فرازبند، در اردیبهشت ماه سال 1382 صورت گرفت. به طور خلاصه:

 • در سال 1376 مطالعات اولیه طرح توسط شرکت‌های مشانیر و کایتک چین پایان یافته و توسط شرکت لامایر مورد بازنگری قرار گرفت.
 • در اردیبهشت همان سال عملیات انحراف آب با حفر تونل‌های انحراف آغاز گردید.
 • در سال 1382 با انحراف جریان رودخانه کارون به داخل تونل‌های انحراف بستر رودخانه مسدود گردید.
 • در سال 1382 فرازبند طرح احداث گردیده و به دنبال آن عملیات حفاری نیروگاه نیز آغاز شد.
 • در پاییز سال 1384 اولین درفت تیوب نیروگاه در واحد چهارم نصب گردید.
 • در نیمه اول سال 1385 عملیات خاکریزی هسته رسی بدنه سد آغاز شد.

موقعیت و جانمایی

ساختگاه طرح سد و نیروگاه آبی گتوند علیا در نقطه جغرافیایی به طول خاوری 48 درجه و 56 دقیقه و 10 ثانیه و عرض شمالی 32 درجه و 16 دقیقه و 8 ثانیه و در فاصله 380 کیلومتری از مصب رودخانه کارون و در 10 کیلومتری شمال شرقی شهرستان گتوند واقع در استان خوزستان قرار دارد.

مشخصات رودخانه

رودخانه کارون از کوه‌های زاگرس جنوبی در نواحی کوهرنگ، ارمند، خرسان، ونگ و بازفت سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی در حدود 800 کیلومتر در امتداد شمال‌شرق به جنوب‌غرب، در خرمشهر به اروندرود و سپس به خلیج‌فارس می‌ریزد. این رودخانه از نظر حجم آبدهی، بزرگترین رودخانه ایران محسوب می‌شود. متوسط آبدهی دراز مدت سالیانه رودخانه کارون در محل احداث سد، 453 مترمکعب بر ثانیه و حجم آورد سالیانه آن بیش از 14میلیارد متر مکعب می‌باشد.

مشخصات حوضه آبریز

موقعیت و مشخصات حوضه آبریزمساحت حوضه آبریز در محل ساختگاه سد در حدود 32425 کیلومترمربع می‌باشد. دبی متوسط سالانه رودخانه کارون در محل سد (بر اساس یک دوره آماری 40 ساله) معادل 453.9 مترمکعب بر ثانیه و متوسط بارش سالانه در حدود 372.7 میلی‌متر می‌باشد.

موقعیت سد

موقعیت سد نسبت به سایر سد‌های حوضه آبریزهمانطور که در شکل مشاهده می‌شود، این سد، سد بلندی است که در آخرین نقطه رودخانه کارون قبل از ورود به دشت خوزستان ساخته می‌شود و در پایین دست آن سد مخزنی دیگری ساخته نخواهد شد.

ویژگی‌ها

 • بلندترین سد خاکی در دست احداث
 • دارای بزرگترین مخزن آبی کشور پس از کرخه
 • بزرگترین مخزن آبی بر روی رودخانه کارون
 • انتهایی‌ترین سد و نیروگاه در پائین دست رودخانه کارون
 • دارای نقش تعیین‌کننده در افزایش قدرت مانور سدها و نیروگاه‌های بالادست
 • دارای بزرگترین تونل‌های آب‌بر نیروگاه‌های آبی در کشور از لحاظ طول و سطح مقطع
 • دارای بیشترین میزان تولید انرژی برق آبی در میان نیروگاه‌های برق آبی کشور
 • دارای یکی از عمیق‌ترین دیوار آب‌بند در میان سدهای خاکی جهان
 • دارای سیستم منحصر به فردآب‌بندی ترکیبی دیوار آب بند و پرده آب بند

اثرات جانبی

طرح سد و نیروگاه گتوند علیا در زمان ساخت و اجرا با بکارگیری نیروهای بومی، تاثیر مهمی در اشتغال‌زایی در منطقه داشته و به‌طور مستقیم و غیرمستقیم توانسته 6000 نیروی انسانی را مشغول به کار نماید. همچنین با اجرای این طرح ظرفیت برق کشور به میزان 2000 مگاوات - با احتساب طرح توسعه - افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد یافت که این افزایش ظرفیت می‌تواند در تامین برق صنعتی و خانگی کشور مؤثر واقع شود. علاوه بر آن منبع مهمی از نظر ذخیره آب ایجاد خواهد شد که 4.5 میلیارد مترمکعب حجم این منبع تاثیر فوق‌العاده‌ای بر رشد صنایع مرتبط با آب به ویژه ماهیگیری و آب‌رسانی به زمین‌های کشاورزی و به‌طور غیرمستقیم با ایجاد جاذبه‌های طبیعی نقش عمده‌ای را در جذب گردشگران به منطقه ایفا خواهد نمود.
در مجموع مهمترین تاثیرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی طرح عبارتند از:
 • اشتغال‌زایی
 • ایجاد جاذبه‌های گردشگری
 • افزایش ظرفیت برق‌آبی کشور
 • رشد صنعت و تکنولوژی برق‌آبی
 • افزایش قدرت عمل و ارتقاء مشاوران و پیمانکاران داخلی
 • فعال نمودن کارخانجات سازنده تجهیزات انرژی
 • ارتقاء جایگاه بین‌المللی کشور با توجه به ارتقاء صنعت آب و برق کشور
 • محرومیت‌زدایی غیرمستقیم از طریق رشد منابع برق کشور
 • ایجاد منبع بزرگ آبی جهت استفاده و بهره‌برداری‌های مختلف از قبیل شرب، آبیاری زمین‌های کشاورزی،گسترش صنعت ماهیگیری و....
 • ایمن نمودن زمین‌های پایین‌دست در مقابل سیلاب‌های مخرب رودخانه کارون

در این بخش به بیان اطلاعات پایه طرح در قالب آیتم‌های زیر پرداخته شده است:

  توپوگرافی    
 
شیب دیواره‌های رودخانه  بین 40 تا 65 درجه متغیر می‌باشد. (البته در بعضی نقاط به قائم تبدیل می‌گردد)
 دره عمدتا V شکل و متقارن می‌باشد. ارتفاعات در محل پروژه به حدود 450 متر می‌رسد.
توپولوژی  

  هواشناسی    
 
در محدوده منطقه طرح‍، زمستان‌ها معتدل و کوتاه مدت و تابستان‌ها طولانی مدت و بسیار گرم است. متوسط حداکثر درجه حرارت سالانه در منطقه 32.5 درجه و میانگین حداقل سالانه دما حدود 20 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. کارگاه سد مجهز به یک ایستگاه هواشناسی بوده و میزان بارش متوسط سالانه حدود 372.7 میلی‌متر است.
هواشناسی منطقه  

  هیدرولوژی    
 
مساحت حوضه آبریز در محل ساختگاه حدود 32425 کیلومتر مربع بوده و همچنین چهار ایستگاه آب سنجی در محل سد گدار، سد گتوند، شوشتر، و لالی مستقر می‌باشد.
هیدرولوژی  

  سیلاب    
 
مطالعات مربوط به سیلاب  هنوز نهایی نشده است. لیکن سیلاب‌های مختلف با دوره بازگشت‌های مربوطه به شرح زیر است:
 

دوره بازگشت (سال)

10

20

100

500

1000

10000

دبی (مترمکعب بر ثانیه)

3740

4590

6730

4140

10300

14620

سیلاب  

  کیفیت آب    
 
محدوده مطالعاتی از لحاظ فیزیولوژیکی و ژئولوژیکی دارای ساختار متنوعی است و به تناسب تأثیر ساختارهای مختلف زمین‌شناختی بر روی کیفیت آب نیز غیرقابل انکار است. شاخص املاح معدنی (TDS) در حوزه مطالعاتی به‌طور متوسط از مقدار 240 میلی‌گرم در لیتر تا 740 میلی‌گرم در لیتر متغیر می‌باشد.
کیفیت آب  

  رسوب گذاری    
 
حجم رسوب رودخانه پس از 100 سال حدود 535 میلیون متر مکعب است که این مقدار حدود 15 درصد حجم کل آب در مخزن و حدود 43 متر ارتفاع می‌باشد.
رسوب گذاری  

  برنامه‌ریزی منابع آب    
 
براساس مطالعات صورت گرفته توسط شرکت  مشانیر در حالت نیروگاه 1000 مگاواتی کارکرد نیروگاه یازده ساعت و بیست دقیقه و در حالت نیروگاه 2000 مگاواتی 6 ساعت پیشنهاد شده است که در آینده باید بازنگری و تدقیق شود.
برنامه ریزی منابع آب  

  زمین شناسی    
 
ساختگاه سد در کف، شامل یک طاقدیس است که شیب جناحین آن به سمت تکیه‌گاه‌ها می‌باشد(40 درجه در شمال محور و 60 درجه در جنوب محور رودخانه). سنگ کف از سازند آغاجاری شامل لایه‌های ماسه سنگ، لای سنگ و رس سنگ می‌باشد. در هر دو تکیه‌گاه  نیز سازند آغاجاری به‌وسیله کنگلومرای سازند بختیاری پوشیده شده است.
زمین شناسی  

  لرزه خیزی    
 
ساختگاه سد به عنوان بخشی از زون لرزه زمین شاختی زاگرس دارای پتانسیل لرزه زایی بالایی می‌باشد. بیشتر زمین لرزه‌های بزرگ در این زون تا ارتفاعات 1500 متر رخ می‌دهند. زمین لرزه‌های مهم تاریخی منطقه مربوط به سال 840 اهواز، 1052 باغ ملک با بزرگی 6.8 و 1666 زاگرس با بزرگی 6.5 می‌باشد. گسل‌های مهم نزدیک ساختگاه، گسل‌های پیراحمد و... می‌‌باشند. البته گسل‌های گلستان، لالی و توگاه و مسجدسلیمان نیز از جمله گسل‌های واقع در شعاع 60 کیلومتری سایت می‌باشند که می‌توانند دارای پتانسیل لرزه‌خیزی باشند. بیشینه شتاب زمین‌ساختگاه برای سطوح مختلف زلزله به شرح زیر می‌باشد:
PGA
 
MDL
DBL
CBL
0.361
0.27
0.155
افقی
0.275
0.197
0.101
قائم
 
لرزه خیزی  

  مخزن سد    
 
حجم مخزن در تراز PMF یا 244 حدود 5.17  میلیارد متر مکعب و در ماکزیمم تراز بهره‌برداری یا 234 ، حدود 4.43 میلیارد مترمکعب می‌باشد. مخزن سد گتوند به طول 90 کیلومتر و در محدوده‌ای شامل سازندهای آغاْجاری، بختیاری و گچساران واقع گردیده است.
مخزن سد

در این بخش به بیان اطلاعات فنی طرح در قالب آیتم‌های زیر پرداخته شده است:

  مشخصات بدنه    
   
 
 
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
نوع سد:
سنگریزه‌ای با هسته رسی
عرض در پی:
1075 متر
ارتفاع از پی:
180 متر
حجم کل بدنه:
28.5 میلیون متر مکعب
طول تاج:
760 متر
حجم کل بتن‌ریزی:
1.8 میلیون مترمکعب
عرض تاج:
15 متر
طول تزریقات تحکیمی پی:
250 هزار متر
طول تزریق آب‌بندی:
450 هزار متر
طول گالری‌های تزریق و دسترسی:
3750 متر
مساحت دیوار آب‌بند:
42 هزار مترمربع
حجم خاک و سیمان:
500 هزار متر مکعب
مشخصات بدنه  

  مشخصات مخزن    
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
حجم کل مخزن:
4.5 میلیارد متر مکعب
عرض دریاچه:
1.1 کیلومتر
مساحت مخزن:
96.5 کیلومترمربع در تراز 234+
تراز نرمال:
230+ از سطح دریا
طول دریاچه:
90 کیلومتر در تراز 234+
 
 
مشخصات مخزن  

  سیستم انحراف آب    
 
موقعیت:
در ساحل چپ رودخانه
قطر حفاری پس از لاینینگ:
9.5 متر
تعداد تونل‌های انحراف:
3 رشته
حجم حفاری سطحی:
2.2 میلیون مترمکعب
طول تونل‌ انحراف:
Right:1453 m
Center:1514 m
Left:1563 m
حجم حفاری زیرزمینی:
550 هزارمترمکعب
شکل مقطع تونل:
نعل اسبی
ظرفیت تخلیه:
4200 مترمکعب بر ثانیه
نوع پوشش:
بتن مسلح
نوع- ارتفاع و حجم فرازبند:
سنگریزه‌ای با هسته رسی به حجم 3.5 میلیون متر مکعب و 82 متر ارتفاع
قطر حفاری تونل:
11 متر
نوع- ارتفاع و حجم نشیب‌بند:
سنگریزه‌ای با هسته رسی به حجم 400 هزارمتر مکعب و 22.5 متر ارتفاع

سیستم انحراف آب  

  ابزار دقیق    
 

 

ابزار دقیق بدنه

لوله پیزومتر مورد استفاده در پی
فشارسنج خاکریز
سلول سنجش فشار آب منفذی پی
انحراف‌سنج بدنه
سلول سنجش فشار آب منفذی بدنه
پیزومتر هیدرولیکی بدنه

 

ابزار دقیق  

  سر ریز    
 
نوع سرریز:
اوجی دریچه‌دار با سرسره آبی با پرتابه جامی
عرض سرریز:
72 متر
موقعیت:
جناح چپ
ظرفیت تخلیه:

17500 مترمکعب در ثانیه

نوع دریچه‌ها:
قطاعی
ابعاد دریچه‌ها:
17×15 متر
تعداد دریچه‌ها:
4 عدد
حجم بتن‌ریزی:
700 هزار مترمکعب
تراز روی اوجی:
218+
حجم خاکبرداری:
19 میلیون مترمکعب
سر ریز  

  منابع قرضه و مشخصات آن    
 
ردیف
نوع مصالح
محل تامین
1
مصالح ریز‌دانه
معدن رس امام‌زاده زید به فاصله تقریبی 8 کیلومتری کارگاه
2
مصالح دانه‌بندی زهکش و درنیاژ
معدن بنه‌حیدر در فاصله 11 کیلومتری کارگاه
3
مصالح دانه‌بندی فیلتر ریزدانه
معدن کهنگ در فاصله 57 کیلومتری کارگاه
4
مصالح دانه‌بندی بتن
از معدن بنه‌حیدر و معدن کهنگ و معدن اندیمشک
5
مصالح ریپ رپ
از معدن منگ هطی و معدن چناره هردو در فاصله 110 کیلومتری کارگاه
منابع قرضه و مشخصات آن  

  مشخصات کلی نیروگاه    
 
نوع نیروگاه:
سطحی (روزمینی)
انرژی متوسط سالیانه:
4500 گیگاوات ساعت (برای نیروگاه 2000 مگاوات)
ظرفیت نیروگاه:
1000+1000 مگاوات
نوع توربین:
فرانسیس با محور قائم
مشخصات کلی نیروگاه  

  مشخصات تجهیزات نیروگاه    
 
تعداد توربین:
4+4
تعداد و نوع ژنراتورها:
4+4 سنکرون عمودی
قدرت هر توربین:
254 مگاوات
قدرت خروجی هر ژنراتور:

278 مگاولت آمپر

راندمان در شرایط نامی:

94.4%

ولتاژ اسمی هر ژنراتور:
15.75 کیلوولت
ارتفاع طراحی توربین:
141 متر
سرعت چرخش ژنراتور:
187.5 دور در دقیقه
خروج آب از توربین در شرایط نامی:
193 متر مکعب بر ثانیه
جریان اسمی ژنراتور:
10191 آمپر
سازنده توربین:
Voith اتریش+آذرآب اراک
سازنده ژنراتور:

ELIN اتریش+ پارس ژنراتور

تعداد ترانسفورماتور:

12+1(یدکی) برای 4 واحد
        24 برای 8 واحد

نوع ترانسفورماتور:

روغنی- تکفاز OFWF

قدرت نامی هر ترانسفورماتور:

100 مگاولت آمپر

ولتاژ نامی اولیه:

15.75 کیلوولت

ولتاژ نامی ثانویه ترانسفورماتور:

400 کیلوولت

سیستم خنک کننده:

آب

مشخصات تجهیزات نیروگاه  

  مشخصات ساختمان نیروگاه    
 
1-مشخصات عمومی ساختمان(با احتساب طرح توسعه):
 
طول(متر)
عرض(متر)
ارتفاع(متر)
200
50
70
 
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
حفاری:

3 میلیون متر مکعب

بتن‌ریزی سازه‌ای و پرکننده:
300 هزار مترمکعب
آرماتوربندی:

22 هزار تن

کارهای فلزی سنگین:

1300 تن

 
مشخصات ساختمان نیروگاه  

  مشخصات پایاب نیروگاه    
 
فعلا در این رابطه اطلاعاتی موجود نمی‌باشد.
مشخصات پایاب نیروگاه  

  مشخصات تونل‌های آب بر نیروگاه    
 
فعلا در این رابطه اطلاعاتی موجود نمی‌باشد.
مشخصات تونل‌های آب بر نیروگاه  

  مشخصات پست و کلیدخانه    
 
نوع

AIS

تعداد خطوط فشار قوی خروجی
4+2(توسعه)
سطح ولتاژ

400 کیلوولت

تعداد فیدرهای ورودی
4
مشخصات پست و کلیدخانه  

  مشخصات مجاری    
 
مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
طول تونل آب‌بر:
1400 متر
طول هریک از پنستاک‌ها:
500 متر
قطر تونل آب‌بر:

11 متر

قطر متوسط پنستاک‌ها:

7 متر

نوع پوشش:
900 متر بتنی
500مترفولادی
تعداد مخازن موج گیر:
2 مجموعه فاز 1
2 مجموعه فاز 2
تعداد پنستاک:
4 مجموعه فاز1
4 مجموعه فاز 2
 
 
 
 
 

تخلیه کننده عمقی:

جرثقیل سقفی:
40 تن
دریچه اضطراری(دارای سروموتور هیدرولیکی):
1 مجموعه
ابعاد دریچه‌ها:
4×3 متر
دریچه سرویس(دارای سروموتور هیدرولیکی):
1 مجموعه
ابعاد دریچه‌ها:
4×3 متر
پوشش فلزی( شامل ورودی زنگوله‌ای،لوله مستقیم، تبدیل، کاهنده و...):

1 مجموعه

وزن پوششش فلزی:

900 تن

مشخصات مجاری انتقال آب  

  سازه‌های ورودی    
 

مشخصات تجهیزات هیدرومکانیک سازه‌های ورودی

مشخصه
مقدار
مشخصه
مقدار
تعداد ورودی‌ها :
4 عدد
کورس جرثقیل درواره‌ای:
100 متر
عرض:
11 متر
تعداد دریچه‌های استاپ لاک:
یک مجموعه
ارتفاع:
26 متر
عرض دریچه:
7 متر
تراز آبگیری:
154
ارتفاع دریچه:
12 متر
ماکزیمم دبی طراحی:
900 مترمکعب بر ثانیه
حداقل تراز بهره‌برداری:
190 متر
هد طراحی:
90 متر
نوع آشغال‌گیر:
ثابت

جرثقیل دروازه‌ای:

150 تن

کورس دستگاه آشغال جمع کن:

7 متر

 

 

تعداد دریچه های چرخ دار:

4 مجموعه

سازه‌های ورودی مجاری انتقال آب  

  سازه‌های خروجی    
 

مشخصات تجهیزات هیدرومکانیک سازه‌های خروجی

مشخصه
مقدار
جرثقیل دروازه‌ای:
30 تن
دریچه‌ استابلاگ:
2 مجموعه
ابعاد دریچه‌ها:
6×9 متر
سازه‌های خروجی مجاری انتقال آب  

  جاده‌های دسترسی و پل‌ها    
 
1-مشخصات فنی جاده‌های دسترسی:
 
عنوان جاده
متوسط عرض (متر)
طول (متر)
جاده جایگزین بخش مستغرق محور لالی- مسجد سلیمان
9
20000
جاده دسترسی به سرریز
9
9000
جاده دسترسی به  تاج سد از جناح راست
11
5000
جاده دسترسی از بند تنظیمی تا ساختگاه سد
9
10000
 
2-مشخصات فنی پل‌های طرح:
 
عنوان پل
عرض (متر)
طول (متر)
نوع سازه
پل بزرگ لالی
14.5
480
پایه‌ها و پیلون‌ها بتی و تابلیه فلزی
پل شهر گتوند
11.5
260
صندوقه بتنی پیش‌تنیده
پل دائم کارگاه
13
150
صندوقه بتنی پیش‌تنیده
 
3-مشخصات فنی تونل‌های دسترسی:
 
عنوان تونل
عرض (متر)
طول (متر)
ارتفاع (متر)
تونل امام‌زاده زید
10
700
7
تونل دسترسی به حفاری‌های سرریز
10
360
7
تونل دسترسی به تونل‌های آبرسان
10
970
7
تونل‌های دسترسی به گالری‌های تزریق
6
4000
5
مشخصات فنی جاده‌های دسترسی و پل‌ها  

  عملیات تکمیلی و سازماندهی    
 
 
ساختمان‌های جنبی:
عملیات اجرائی ساختمان اداری کارفرما و ساختمان مسکونی پیمانکار تجهیزاتی به اتمام رسیده و تحویل موقت گردیده‌اند، ضمن اینکه اجرای نازک‌کاری ساختمان‌های ورزشی، مسکونی نظارت و مسکونی کارفرما و VIP در حال انجام می‌باشد، به موازات آن بخشی از کارهای سیویل محوطه سایت اصلی و سازه ساختمان توجیهی نیز در حال اجراست. در ضمن کار نصب و راه‌اندازی تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک امامزاده زید ونیز آب‌رسانی به سایت پیمانکارتجهیزاتی به اتمام رسیده است و کل ساختمان‌های پیمانکاران تجهیزاتی به امور مهندسی تجهیزات تحویل شده است.
اطلاعات فنی عملیات تکمیلی و سازماندهی

 

  مشاهده مجریان شرکت آب و نیرو
  آدرس تماس : بزرگراه مدرس، تقاطع آفریقا، خیابان بیدار شماره 3
تلفن : 021-27821
فکس : 26213732-021
  info-Gotvand@iwpco.ir
   
 

  آدرس تماس

 • آدرس تماس : بزرگراه مدرس، تقاطع آفریقا، خیابان بیدار شماره 3 (40 قدیم)
 • تلفن : 021-27821
 • فکس : 26213732-021
 • ایمیل : info[at]iwpco.ir